Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

Kultura niemiecka

Senior woman and her adult granddaughter holding a gift against a Christmas tree

Spędzić Boże Narodzenie z podopiecznym – to jedna z trudniejszych decyzji, którą musi podjąć opiekunka osób starszych. Jednak warto pamiętać, że święta w pracy wcale nie muszą być pozbawione uroku. Poza tym w LAXO Care to szansa na zarobienie dodatkowej premii.

Święta Bożego Narodzenia to dla nas najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Nie wyobrażamy sobie spędzać świąt z daleka od swoich najbliższych, bez choinki, prezentów, kolędowania i tradycyjnych wigilijnych potraw. Wiele opiekunek osób starszych w tym czasie stara się zjechać do Polski. Nie zawsze jednak istnieje możliwość, aby senior spędził święta bez opiekunki np. pod opieką krewnych. Prędzej czy później większość opiekunek, także tych, które dopiero rozpoczynają przygodę z zawodem, zostaje na Boże Narodzenie w pracy. To trudna decyzja, która niesie ze sobą wiele obaw, ogarnia nas tęsknota, apatia, czasem strach, czy podołamy przygotowaniu świąt zgodnie z lokalną tradycją. To naturalne uczucia, jednak powinniśmy dać się im przytłoczyć. Ktoś, kto lubi celebrować świąteczny czas, może robić to również w Niemczech

Opiekunki osób starszych i chorych z LAXO Care, które spędzały Boże Narodzenie w Niemczech, zgodnie przyznają, że tam święta wyglądają zupełnie inaczej. Trzeba jednak przyznać, że świąteczną atmosferę czuć dosłownie na ulicach. W większych miastach organizowane są bożonarodzeniowe jarmarki, są kolędy, kolorowe choinki i piękne ozdoby, ludzie pieką ciasteczka, którymi obdarowują znajomych i sąsiadów.

Podobnie jak w Polsce, Święta Bożego Narodzenia to czas bardzo rodzinny. W święta wszyscy spotykają się przy wspólnym stole, jednak nie przypomina to naszej Wigilii. Wśród tradycyjnych potraw królują szynka, gęś, perliczka, sałatka ziemniaczana, a na deser drożdżowa strucla z bakaliami. Ich przygotowanie nie musi nikomu spędzać snu z oczu. Większość specjałów można dostać w sklepach, dosłownie wystarczy je tylko zagrzać lub wyłożyć na półmiski.

Niektóre opiekunki na taką okazję chętnie przygotowują polskie specjały np. pierogi, krokiety z czerwonym barszczem lub bigos. Dla Niemców są to zupełnie nowe smaki, ale chętnie próbują i chwalą naszą kuchnię. Przygotowanie własnego menu to także dobre rozwiązanie, jeśli spędzamy Boże Narodzenie z podopiecznym, który jest osobą samotną i nie obchodzi rodzinnych świąt.

Choinka czy polskie świąteczne dania to tylko namiastka Bożego Narodzenia, które mielibyśmy w domu. Nic dziwnego, że z dala od bliskich rodzi się uczucie tęsknoty. W takiej chwili wystarczy chwycić za słuchawkę telefonu lub porozmawiać i zobaczyć bliskich przez internet. Dziś telefony komórkowe nie są obciążone roomingiem, operatorzy stacjonarni oferują darmowe pakiety na rozmowy w całej Europie, a punkty free Wi-Fi dostępne są nawet w kawiarenkach i sklepach.

Doświadczone opiekunki z LAXO Care podkreślają, że w ich pracy najważniejsze jest dobre nastawienie. Przecież po świętach przychodzi łatwiejsza do zniesienia codzienność. Poza tym opiekunki, które pracują w czasie świąt, mogą liczyć także na dodatkowe premie, np. LAXO Care oferuje opiekunkom dodatkowe 300 euro za wyjazd w okresie świątecznym.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!