Udar mózgu – jak uchronić przed nim seniora?

Zdrowie podopiecznych

udar u osoby starszej

Udar mózgu może nieść ze sobą bardzo negatywne skutki. Zmiany, jakie wówczas zachodzą, mają charakter nieodwracalny. Pracując jako opiekunka do osób starszych w Niemczech, możesz uchronić podopiecznego przed ryzykiem wystąpienia udaru niedokrwiennego lub krwotocznego mózgu. Czym jest udar? Jakie są jego objawy i jak uchronić podopiecznego? Dowiesz się w niniejszym artykule.

Czym jest udar mózgu?

Udarem mózgu nazwiemy obumarcie jego części, na skutek zatrzymania dopływu krwi. Gdy tętnica zaopatrująca część mózgu w krew, staje się niedrożna, możemy mówić o udarze niedokrwiennym. Jeżeli dojdzie do pęknięcia tętnicy mózgowej, mamy natomiast do czynienia z udarem krwotocznym. Udar objawia się zaburzeniami motoryki chorego i funkcjonowania mózgu, drętwieniem ciała lub częściowym paraliżem. Tuż po zawale serca i nowotworach jest to jedna z najczęściej występujących chorób, będąca również przyczyną zgonów. Objawy udaru są uwarunkowane lokalizacją miejsca uszkodzenia.

Czynniki zwiększające ryzyko udaru – czego unikać?

Udar mózgu zazwyczaj dotyka osoby starsze, choć nie zawsze! Częstotliwość rośnie wraz z wiekiem. Niemniej jednak czynniki genetyczne oraz czynniki modyfikowalne mają znamienny wpływ na nas samych. Nadużywanie alkoholu, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, choroby naczyń krwionośnych, podwyższony poziom cholesterolu wzmagają ryzyko wystąpienia udaru. Zmieniając dotychczasowe nawyki i wprowadzając zdrowy tryb życia, możemy to zminimalizować.

Chroń bliskich i siebie

Jeżeli w rodzinie podopiecznego wystąpił przypadek udaru mózgu lub jest on obciążony genetycznie, należy zwrócić uwagę na monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi. Podwyższony poziom jest bardzo częstym sygnałem naszego organizmu o jakichś nieprawidłowościach. Dbałość o układ krwionośny i profilaktyka nie tylko zmniejszą ryzyko udaru, lecz także poprawią jakość życia twojego podopiecznego.

Zadbaj o ruch

Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz wysoki poziom stresu są jednymi z głównych czynników odpowiedzialnych za występowanie udarów czy zatorów. Ruch eliminuje stres, a przede wszystkim pozwala utrzymać prawidłową masę ciała. Otyłość jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Opiekując się osobą starszą, musisz pamiętać o dziennej dawce ruchu. Wspólne spacery zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby i poprawią waszą relację.

Uzupełnij dietę

Pracując jako opiekunka do osób starszych w Niemczech, masz duży wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie twojego podopiecznego. Oprócz obowiązków tj. pomoc w wykonywaniu codziennych czynności czy dbałość o higienę musisz również zadbać o dietę podopiecznego. Seniorzy niekiedy nieświadomie zaniedbują swoją dietę, co niesie negatywne konsekwencje dla organizmu. Ciężkostrawna dieta przyczynia się do powstawania kolejnych jednostek chorobowych. Opiekując się podopiecznym, zwróć uwagę na prawidłowe odżywianie. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarczy organizmowi substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Co więcej, uzupełnij ją o witaminę B. Dlaczego? Niweluje szkodliwe aminokwasy i wpływa pozytywnie na zdrowie.

Co możesz jeszcze zrobić?

Nierozpoznany udar mózgu może spowodować nieodwracalne zmiany psychofizyczne, a nawet śmierć. Warto zwrócić uwagę na naszych bliskich czy podopiecznego, gdyż jedyną szansą na zminimalizowanie zmian w mózgu jest obserwacja oraz szybka reakcja medyczna. Od tego zależy zdrowie pacjenta! Jeśli podejrzewasz wystąpienie udaru u twojego podopiecznego, podejmij natychmiastową reakcję. Poproś, aby senior powtórzył proste zdanie, uśmiechnął się lub podniósł obie ręce do góry. W przypadku udaru może dojść do porażenia jednej strony ciała lub całkowitego niedowładu. Jeżeli wystąpią pierwsze objawy, koniecznie wezwij pogotowie!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!