Upadki u osób starszych – jak przystosować dom i zapobiegać upadkom

Zdrowie podopiecznych

upadki u seniorów

Opieka nad osobami starszymi wymaga dużego zaangażowania w ochronę jego zdrowia, które najczęściej nie jest w najlepszym stanie. Bardzo często zdarza się, że seniorzy mają kłopoty z poruszaniem się, czego następstwem mogą być nieprzyjemne w skutkach upadki. Właśnie upadkom pragniemy poświęcić ten artykuł. Przedstawiamy praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny upadków i pozyskasz wiedzę o tym, jak im zapobiegać.

Przyczyny upadków osób starszych

Przyczyny upadków można najprościej podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich dotyczą stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego seniora. Należeć do nich będą wszelkie przebyte choroby osoby starszej, także te, które zostały wyleczone, ponieważ i one pozostawiają po sobie ślad. Nie wolno lekceważyć również starych urazów, złamań czy zwichnięć kończyn, które u starszych osób, mogą stale dawać o sobie znać atakami nagłego bólu. Również i choroby natury psychicznej takie jak depresja, mogą stać się przyczyną upadku.

Jeśli chodzi o przyczyny zewnętrzne, są to wszelkie czynniki w najbliższym otoczeniu seniora, które powodują upadki. Są nimi najczęściej nieprzystosowane do osoby starszej mieszkanie, nierówna nawierzchnia, brak udogodnień w korzystaniu ze sprzętów czy zła infrastruktura. Również pogoda czy niewygodne obuwie mogą stanowić przyczynek do potknięcia.

Czym jest zespół poupadkowy?

To zmiany zachodzące w zachowaniu człowieka spowodowane wcześniejszym upadkiem, a właściwie traumą jemu towarzyszącą. Wydawać by się mogło, że przewrócenie się to nic wielkiego, w końcu od małego każdemu zdarzały się upadki, jednak z wiekiem doświadczenia coraz mocniej zapadają w pamięć i nierzadko skutkują długotrwałą traumą. Wynikiem tego jest lęk przed kolejną tego typu sytuacją. Senior traci pewność siebie, ogranicza swoją aktywność fizyczną, chodzi ostrożnie i powoli.

Najgorszym możliwym skutkiem jest całkowite zaprzestanie wychodzenia z domu, a często nawet unikanie prostych, domowych czynności. Zespół poupadkowy może także dopaść osobę, która upadku nie przeżyła, lecz widziała go u kogoś innego i poznała jego konsekwencje – złamanie, hospitalizację czy nawet śmierć.

Jak zapobiegać upadkom?

Swoje działania musisz dopasować do stanu zdrowia seniora, którym się opiekujesz. Jeśli osoba starsza jest w bardzo złym stanie psychicznym bądź fizycznym, należy stale jej towarzyszyć, również w krótkich przechadzkach wokół domu. Warto też zadbać o kondycję fizyczną podopiecznego. Możesz dokonać tego, angażując seniora w dopasowane do jego stanu zdrowia ćwiczenia fizyczne, oraz koniecznie zabiegać o zrównoważoną dietę. Niezbędne jest również kontrolowanie samopoczucia seniora i dbanie o spożywanie przez niego leków, uczęszczanie na rehabilitacje czy wizyty kontrolne u lekarza.

Pamiętaj o zapobieganiu występowania czynników zewnętrznych powodujących upadki. Gdy nie ma potrzeby wychodzenia z mieszkania, nie zabieraj seniora na zewnątrz w trakcie ulewy czy bardzo niskiej temperatury. Zadbaj o odpowiednie i wygodne ubranie podopiecznego, zwłaszcza dopasowane i wygodne buty.

Jak przystosować dom na wypadek upadku?

Do najpowszechniejszych przyczyn upadków osób starszych należy zła i niedopasowana do potrzeb infrastruktura. Niezwykle ważne, aby zadbać o przyjazną seniorowi aranżację jego mieszkania. Przede wszystkim postaraj się, aby powierzchnia mieszkania była równa i między pomieszczeniami nie było progów. Dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się dywanów. Możesz usunąć drzwi, ale tylko tam, gdzie są zbędne, czyli np. między przedpokojem a kuchnią czy sypialnią seniora. Nie będą one stwarzały dodatkowej przeszkody, a nawet gdy dojdzie do upadku, będziesz w stanie szybciej dotrzeć na miejsce. Staraj się, aby mieszkanie było jak najbardziej minimalistyczne. Duża ilość sprzętów i ozdób, może być przyczynkiem do upadku. W łazience warto zamontować uchwyty do podtrzymywania się w trakcie kąpieli czy toalety.

Opieka nad osobą starszą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Aby nie stwarzać sobie dodatkowych kłopotów, warto zadbać o odpowiednie warunki życia seniora, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!