Upadki u osób starszych – jak przystosować dom i zapobiegać upadkom

Zdrowie

upadki u seniorów

Opieka nad osobami starszymi wymaga dużego zaangażowania w ochronę jego zdrowia, które najczęściej nie jest w najlepszym stanie. Bardzo często zdarza się, że seniorzy mają kłopoty z poruszaniem się, czego następstwem mogą być nieprzyjemne w skutkach upadki. Właśnie upadkom pragniemy poświęcić ten artykuł. Przedstawiamy praktyczny poradnik, z którego dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny upadków i pozyskasz wiedzę o tym, jak im zapobiegać.

Przyczyny upadków osób starszych

Przyczyny upadków można najprościej podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich dotyczą stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego seniora. Należeć do nich będą wszelkie przebyte choroby osoby starszej, także te, które zostały wyleczone, ponieważ i one pozostawiają po sobie ślad. Nie wolno lekceważyć również starych urazów, złamań czy zwichnięć kończyn, które u starszych osób, mogą stale dawać o sobie znać atakami nagłego bólu. Również i choroby natury psychicznej takie jak depresja, mogą stać się przyczyną upadku.

Jeśli chodzi o przyczyny zewnętrzne, są to wszelkie czynniki w najbliższym otoczeniu seniora, które powodują upadki. Są nimi najczęściej nieprzystosowane do osoby starszej mieszkanie, nierówna nawierzchnia, brak udogodnień w korzystaniu ze sprzętów czy zła infrastruktura. Również pogoda czy niewygodne obuwie mogą stanowić przyczynek do potknięcia.

Jak zapobiegać upadkom?

Swoje działania musisz dopasować do stanu zdrowia seniora, którym się opiekujesz. Jeśli osoba starsza jest w bardzo złym stanie psychicznym bądź fizycznym, należy stale jej towarzyszyć, również w krótkich przechadzkach wokół domu. Warto też zadbać o kondycję fizyczną podopiecznego. Możesz dokonać tego, angażując seniora w dopasowane do jego stanu zdrowia ćwiczenia fizyczne, oraz koniecznie zabiegać o zrównoważoną dietę. Niezbędne jest również kontrolowanie samopoczucia seniora i dbanie o spożywanie przez niego leków, uczęszczanie na rehabilitacje czy wizyty kontrolne u lekarza.

Pamiętaj o zapobieganiu występowania czynników zewnętrznych powodujących upadki. Gdy nie ma potrzeby wychodzenia z mieszkania, nie zabieraj seniora na zewnątrz w trakcie ulewy czy bardzo niskiej temperatury. Zadbaj o odpowiednie i wygodne ubranie podopiecznego, zwłaszcza dopasowane i wygodne buty.

Jak przystosować dom na wypadek upadku?

Do najpowszechniejszych przyczyn upadków osób starszych należy zła i niedopasowana do potrzeb infrastruktura. Niezwykle ważne, aby zadbać o przyjazną seniorowi aranżację jego mieszkania. Przede wszystkim postaraj się, aby powierzchnia mieszkania była równa i między pomieszczeniami nie było progów. Dobrym rozwiązaniem jest pozbycie się dywanów. Możesz usunąć drzwi, ale tylko tam, gdzie są zbędne, czyli np. między przedpokojem a kuchnią czy sypialnią seniora. Nie będą one stwarzały dodatkowej przeszkody, a nawet gdy nawet dojdzie do upadku, będziesz w stanie szybciej dotrzeć na miejsce. Staraj się, aby mieszkanie było jak najbardziej minimalistyczne. Duża ilość sprzętów i ozdób, może być przyczynkiem do upadku. W łazience warto zamontować uchwyty do podtrzymywania się w trakcie kąpieli czy toalety.

Opieka nad osobą starszą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Aby nie stwarzać sobie dodatkowych kłopotów, warto zadbać o odpowiednie warunki życia seniora, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i fizycznym.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Wojska Polskiego 42

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 68 422 8111

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!