Problemy z pamięcią u osób w podeszłym wieku to częste zjawisko, które konfrontuje najbliższych oraz ich opiekunki z licznymi trudnościami. O ile początkowe problemy, takie jak zapominanie o drobnostkach nie wygląda groźnie, to postępujące problemy z pamięcią mogą poważnie zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie osoby starszej. Na szczęście są sposoby, aby usprawnić pracę mózgu i trenować zapamiętywanie. Co może zrobić opiekunka, aby pomóc swojemu podopiecznemu? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pomóc w poprawie pamięci seniora.
W prawidłowym funkcjonowaniu mózgu kluczową rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Wzbogacenie codziennych posiłków o minerały i witaminy pozwoli na poprawę kondycji intelektualnej naszego podopiecznego. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest dodanie orzechów do codziennych posiłków seniora. Warto pomyśleć o wprowadzeniu suplementacji – podczas próby poprawy pamięci przydatny może okazać się żeń-szeń.
Trening czyni mistrza, więc aby poprawić pamięć naszego seniora, zaangażujmy go w proste zabawy. Zachęćmy podopiecznego do powtórzenia nam informacji, które usłyszał w telewizji lub przeczytał w gazecie. Możliwości na wymyślenie przyjemnych i prostych gier jest dużo, a jedynym ograniczeniem jest nasza kreatywność.
Dodatkowo warto wykorzystać gry planszowe lub zajęcia twórcze, aby podnieść atrakcyjność zajęć. Należy pamiętać, że najskuteczniejsze zajęcia to te odbierane z entuzjazmem, dlatego wybadajmy, co lubi najbardziej nasz podopieczny, a następnie wprowadźmy to w życie.
Aby poprawić sprawność mózgu i polepszyć pamięć, warto wprowadzić aktywność fizyczną do życia naszego podopiecznego. Krótkie spacery, lekkie ćwiczenia czy jazda na rowerku treningowym pozwalają lepiej dotlenić mózg, przez co jego wydajność jest większa. W przypadku kiedy podopieczny nie ma możliwości do praktykowania aktywności fizycznej, warto zachęcić go do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Okazuje się, że seniorzy, którzy posiadają kontakt z innymi ludźmi i regularnie uczestniczą w rozmowie, są w lepszej kondycji umysłowej. Zapewnienie naszemu podopiecznemu partnera do rozmowy, nie będzie trudne, bo z perspektywy opiekunki, to właśnie my możemy nim zostać. Dzięki nam senior może skutecznie poprawić swoją pamięć. Kontakt z innymi ludźmi stymuluje mózg i zachęca do wysiłku intelektualnego. Warto więc zachęcać seniora do dyskusji na różne tematy. Jeśli podopieczny nie jest chętny do rozmowy, możemy czytać mu książkę.
Jednym z najczęściej pomijanych czynników, które wpływają na sprawność intelektualną, jest prawidłowy wypoczynek. Dbając o odpowiednią ilość snu naszego podopiecznego, przyczyniamy się do poprawy jego sprawności intelektualnej. Zaleca się, aby osoba starsza spała co najmniej 7 godzin dziennie. Warto zadbać również o to, aby senior nie przebywał w hałasie czy innych niekomfortowych warunkach.
Problemy z pamięcią to powszechny problem u osób starszych. Zaburzenia pamięci postępują i są uwarunkowane genami, chorobami oraz trybem życia. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i krokom możemy pomóc seniorowi w utrzymaniu prawidłowej sprawności intelektualnej.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255