Wypadanie włosów u seniorów

Zdrowie podopiecznych

I choć problemy z wypadaniem włosów mogą dotknąć niemal każdego, kondycja włosów jest w głównej mierze związana z wiekiem. Wiele osób tuż po 50. roku życia skarży się na problem wypadania włosów, kruchość oraz łamliwość. Jak zatem dbać o włosy osoby starszej? Jak możesz zapobiec wypadaniu włosów u seniora, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Sprawdzamy!

Wypadanie włosów u osób starszych – przyczyny

Osoby starsze niekiedy zapominają, iż o włosy należy odpowiednio dbać. Towarzyszące schorzenia, nieodpowiedni styl życia, brak ruchu, słabo zbilansowana dieta mają znamienny wpływ na ich kondycję. Nie możemy też nie wspomnieć o zmianach hormonalnych, które oddziałują na cały organizm. Nadmierne wypadanie włosów jest nie tylko problematyczne, lecz także może być sygnałem organizmu o zachodzących tam zmianach. W wielu przypadkach można z tym oczywiście walczyć. Niemniej jednak nie należy to do łatwych… Co możesz zrobić, pracując jako opiekunka osób starszych? Jak zahamować wypadanie włosów i o czym pamiętać?

Odpowiednia dieta

Wypadanie włosów ma różne przyczyny i zazwyczaj należy walczyć z nimi od wewnątrz. Seniorzy bardzo często zaniedbują swoje zdrowie, co z łatwością można zauważyć właśnie po ich wyglądzie. Pracując jako opiekunka do seniora, masz ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie podopiecznego. Organizm osoby starszej jest podatny na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a co za tym idzie, metabolizm nie pracuje wówczas prawidłowo. Nieodpowiednia dieta i niezdrowe nawyki wpływają obciążająco, zwiększając przy tym ryzyko wystąpienia niedożywienia lub wręcz przeciwnie – otyłości. Wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych to klucz do sukcesu! Jeśli zauważyłaś, że twój podopieczny zaczyna zmagać się z pierwszymi objawami wypadania włosów, musisz koniecznie działać. Co możesz zrobić? Przede wszystkim zmienić dotychczasową dietę lub wzbogacić ją w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Zrezygnuj z ciężkostrawnych dań i produktów przetworzonych. Dieta osoby starszej powinna być bogata w cynk, selen, żelazo oraz witaminy z grupy A, B i E.

Styl życia

I tutaj pojawiają się pierwsze schodki… Zdrowy tryb życia to podstawa dobrego samopoczucia. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż nie zawsze jest to możliwe. Opiekunowie osób starszych często sprawują pieczę nad osobami, których stan zdrowia nie pozwala na wiele. Wówczas trudniej o wprowadzanie jakichkolwiek zmian. Jeżeli twój podopieczny jest mobilny lub przynajmniej częściowo samodzielny, warto zadbać o codzienną dawkę ruchu. Nordic walking, pływanie, ćwiczenia rozciągające, regularne spacery… Aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie nie tylko na ogólne samopoczucie seniora, lecz także zapewni zdrowy sen i wyeliminuje ryzyko wystąpienia stresu, który jest częstą przyczyną wypadania włosów.

Odpowiednia pielęgnacja

Wraz z wiekiem włosy mogą stać się kruche i łamliwe, a nam nie pozostaje nic innego, jak zadbać o nie prawidłowo. Włosy bez względu na ich kondycję nie lubią gorącej wody. Warto o tym pamiętać w trakcie ich mycia, gdyż zbyt wysoka temperatura wody może doprowadzić do ich wysuszenia. Zalecamy również zrezygnować z regularnego używania suszarki, a dotychczasową szczotkę zamienić na grzebień z rzadkimi zębami.

Specjalistyczne kosmetyki

Idąc dalej tropem świadomej pielęgnacji, zwróć uwagę na kosmetyki, jakich na co dzień używa twój podopieczny. Zbyt mocne szampony mogą przyczynić się do powstawania zmian skórnych, tym samym są nieodpowiednie do codziennego stosowania. Jeżeli senior zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów, sięgnij po specjalistyczne kosmetyki dopasowane do indywidualnych potrzeb. Włosy osób starszych wymagają odpowiedniego podejścia. Kosmetyki specjalistyczne redukują utratę włosów, stymulują cebulki do wzrostu i regenerują osłabione włosy. Dla nieco bardziej wymagających osób doskonałym rozwiązaniem będzie stosowanie wcierek na bazie pokrzywy czy picie naparów z siemienia lnianego.

Konsultacja lekarska – dlaczego warto skorzystać z porady?

Odpowiednia pielęgnacja to jedno! Czasami kondycja włosów seniora jest tak słaba, iż żadne domowe triki czy profesjonalne sposoby nie zdadzą egzaminu. Wówczas należy udać się do lekarza specjalisty, który podpowie nam na, co zwrócić uwagę. Trycholog ustali przyczynę wypadania włosów i pomoże w doborze odpowiedniej pielęgnacji.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!