Zawał serca – jak go rozpoznać?

Zdrowie podopiecznych

zawał serca

Nieustający ból w klatce piersiowej może być oznaką poważnych schorzeń, których nie możemy bagatelizować… Czym jest zawał serca? Jak go rozpoznać? Jak zadbać o siebie i swoich bliskich?

Czym jest zawał serca?

Zawał serca, to innymi słowy, niedokrwienie części serca na skutek zwężenia lub całkowitego zamknięcia jednej z tętnic. Brak dopływu krwi powoduje obumieranie komórek niektórych obszarów, a co za tym idzie, praca serca zostaje zaburzona. Nieleczony może prowadzić do martwicy fragmentu serca, a w najgorszym wypadku do zatrzymania jego akcji. W sytuacji, gdy dojdzie do pierwszych objawów zawału, należy niezwłocznie powiadomić służby ratunkowe i udzielić pierwszej pomocy.

Przyczyny zawału serca

Choroba niedokrwienna serca dotyka znaczny odsetek Polaków, w tym osoby młode poniżej 40. roku życia. Za jej występowanie w głównej mierze odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Co to oznacza? Dochodzi wówczas do odkładania, tzw. blaszki miażdżycowej, co skutkuje zwężeniem światła naczyń. Niedostateczny przepływ tlenu i substancji odżywczych do serca może nieść drastyczne dla naszego zdrowia konsekwencje. Stąd też nacisk lekarzy na zmianę nawyków, wprowadzenie zbilansowanej diety oraz codziennej dawki aktywności fizycznej. Czym natomiast objawia się zawał serca?

Objawy zawału serca mięśniowego

Ryzyko wystąpienia chorób układu krążeniowego rośnie wraz z wiekiem. U osób prowadzących niezdrowy tryb życia, w tym cierpiących na nadwagę, zmagających się z nadciśnieniem tętniczym oraz palących papierosów, ryzyko jest stosunkowo wysokie. Choć o chorobach serca słyszymy wiele, nie każdy ma świadomość, jak rzeczywiście objawia się zawał.

Ból w klatce piersiowej

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym dla zawału symptomem, jest uciążliwy, rozpierający ból w okolicy klatki piersiowej. Utrudnia on oddychanie, jednocześnie narasta z każdą kolejną minutą. Łatwo go rozpoznać ze względu na charakterystyczne uczucie. Ból ten promieniuje do szyi, żuchwy, niekiedy nawet i do kończyn górnych. Co istotne, ból może być odczuwalny mniej lub bardziej. Osoby chorujące na cukrzycę rzadko skarżą się na ból w klatce piersiowej. Częściej występującym u nich objawem są dolegliwości układu pokarmowego, tj. pieczenie za mostkiem.

Duszności

Jak wspominamy wyżej, zawał serca niesie ze sobą szereg różnorakich symptomów, będących swego rodzaju sygnałem organizmu o nadchodzącym ataku. W trakcie zawału serca może również dojść do nagłych i niespodziewanych duszności, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Jeśli dodatkowo pojawi się charakterystyczna pienista wydzielina, nie zwlekaj i czym prędzej zadzwoń po pomoc!

Zmiany ciśnienia

Kolejnym z objawów, świadczącym o zawale mięśnia sercowego, jest uczucie kołatania oraz nagłe zmiany ciśnienia. Tętno może znacząco wzrosnąć lub diametralnie się obniżyć. Zaburzenia te pozwolą zrozumieć, gdzie leży problem i szybko przeciwdziałać.

Na, co jeszcze musisz zwrócić uwagę?

Zawał mięśnia sercowego u każdego pacjenta objawia się zupełnie inaczej. Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości ze strony układu sercowego chory może doznać zawrotów głowy czy omdlenia. Istotne jest, by obserwować zmiany w organizmie. Zimne poty, bladość skóry, zasinienie dłoni mogą świadczyć o zawale!

Jak możesz pomóc?

Jeżeli twój bliski skarży się na typowe dla zawału objawy, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy: 112 lub 999 i wezwij karetkę. W przypadku rozpoznania choroby serca, najważniejszy jest czas. Szybka reakcja pozwoli uniknąć pogorszenia stanu pacjenta i przeciwdziałać występującym symptomom. Zapewnij bliskiemu dopływ do świeżego powietrza, ułóż go w wygodnej pozycji i zapewnij mu wsparcie. Jeśli dojdzie do nagłego zatrzymania akcji serca, niezwłocznie rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową!

 

 

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!