Zdrowie psychiczne seniora – o tym pamiętaj

Zdrowie podopiecznych

zdrowie psychiczne seniora

Proces starzenia to nieodłączny element ludzkiego życia, wiążący się z wieloma zmianami. Seniorzy to jednak bardzo często pomijana, a zarazem narażona na występowanie zaburzeń natury psychicznej grupa. Stąd też kładziemy duży nacisk na edukowanie i uświadamianie opiekunek osób starszych w tak ważnej kwestii. Dbałość o zdrowie psychiczne podopiecznego to bowiem kluczowy aspekt, o czym niekiedy jednak zapominamy… Jak prawidłowo dbać o samopoczucie seniora i o czym koniecznie pamiętać?

Zdrowie psychiczne w podeszłym wieku

Z roku na rok wzrasta odsetek seniorów, którzy coraz częściej zmagają się z trudną starością. Problemy zdrowotne, brak akceptacji nowej rzeczywistości, częste zmiany opiekunek, zmiany w mózgu, społeczna izolacja, brak aktywności zawodowej… To tylko jedne z wielu czynników mających znamienny wpływ na samopoczucie psychiczne osób starszych. Wraz z biegiem czasu wzrasta także wrażliwość i niestabilność emocjonalna, a to zaś może prowadzić do wystąpienia poważnych zaburzeń na tle psychicznym. O zdrowie psychiczne należy dbać, a niepokojących symptomów nie wolno bagatelizować. Jeżeli pracujesz jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zostań z nami na moment. Podpowiadamy, jak prawidłowo zadbać o podopiecznego oraz jego kondycję psychiczną. Oto nasze wskazówki!

Kontakt z rodziną

Osoby starsze wymagające całodobowej opieki zazwyczaj dzielą swój dom wyłącznie z opiekunem. Rzadziej zdarza się, iż mieszkają oni również z członkiem rodziny. Brak regularnego kontaktu z bliskimi może wzmagać poczucie osamotnienia i sprawić, że senior stopniowo zacznie wycofywać się z życia społecznego. W dobie Internetu mamy bowiem szeroki dostęp do różnego rodzaju udogodnień, co więcej – wręcz wskazane jest, aby seniorzy z nich korzystali. Mieszkając z podopiecznym pod jednym dachem, zadbaj o jego kontakt z bliskimi. Skype czy WhatsApp pozwolą na rozmowy z bliskimi niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

Aktywny tryb życia

Nasze codzienne nawyki i prowadzony tryb życia znajdują odbicie w naszym ogólnym samopoczuciu, co z łatwością możemy zauważyć wśród seniorów. Brak zajęcia czy tryb siedzący mogą sprawić, iż zdrowie psychiczne seniora ulega znacznemu pogorszeniu. Jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, warto zaproponować osobie starszej kilka form aktywnego spędzania czasu. Regularne spacery na świeżym powietrzu, ćwiczenia rozciągające czy relaksacyjne mogą zdać świetnie egzamin. Codzienna dawka wysiłku fizycznego nie tylko poprawi kondycję, lecz także wpłynie na ogólne samopoczucie.

Znajdź wspólną pasję

Opieka nad osobami starszymi to niezwykle wymagające zajęcie. Oprócz doświadczenia czy umiejętności posługiwania się językiem obcym pomocne mogą okazać się specjalne predyspozycje. Co mamy na myśli? Praca opiekunki w Niemczech polega bowiem nie tylko na pomocy przy wykonywaniu podstawowych czynności, lecz także zapewnieniu seniorowi zajęcia. Dobrym sposobem na nawiązanie kontaktu jest odnalezienie wspólnej pasji. Być może ty i twój podopieczny uwielbiacie gotować, a robótki ręczne to wasz ulubiony sposób na spędzanie letnich wieczorów… Wspólne spędzanie czasu i aktywizacja podopiecznego to klucz do sukcesu. Pozwól seniorowi zapomnieć o codziennych problemach i zadbaj o jego komfort.

Relacja z podopiecznym – jak powinna wyglądać?

Decyzja o wyjeździe za granicę do pracy jako opiekunka osób starszych powinna zostać dobrze przemyślana. Zmiana dotychczasowego miejsca zamieszkania czy całkiem nowa rzeczywistość potrafią niekiedy przytłoczyć pracowników. Aby tego uniknąć, a tym samym cieszyć się satysfakcją z wykonywanego zajęcia, warto zadbać o wzajemną relację z podopiecznym. Osoby starsze bardzo często czują się po prostu osamotnione, jednocześnie rezygnując z kontaktu z drugim człowiekiem. Twój przyszły podopieczny powinien czuć się przy tobie komfortowo i bezpiecznie. Poświęć pierwsze tygodnie na nawiązanie dobrego kontaktu. Spędzajcie razem czas i dużo rozmawiajcie. To z pewnością ułatwi ci wykonywanie codziennych obowiązków, tym samym zadbasz o zdrowie psychiczne seniora.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!