Zimne dłonie u seniora – na co mogą wskazywać

Zdrowie podopiecznych

zimne dlonie

Jako opiekunki do osób starszych powinniśmy być wyjątkowo uważne, ponieważ w dużej mierze od nas zależy to, jak szybko zostanie zdiagnozowana potencjalna choroba. Oczywiście to zadaniem personelu medycznego jest sprawowanie kontroli nad zdrowiem podopiecznego. Jednak my jako opiekunki mamy z osobą starszą stały kontakt, a więc i bardziej prawdopodobne jest to, że wcześniej odkryjemy jakieś niepokojące objawy, które mogą wskazywać na poważne schorzenie. Tak jak w przypadku zimnych dłoni. Czy objaw ten można bagatelizować, czy warto mu się dokładnie przyjrzeć? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Zimne ręce – niegroźne przyczyny

Przyczyn zimnych dłoni może być wiele. Jedną z częstszych są, chociażby zbyt ciasne ściągacze w rękawiczkach, które skutecznie zmniejszają dopływ krwi do rąk seniora. Inną przyczyną może być zbyt ciasne zapięcie zegarka, czy innej biżuterii. Kolejną kwestią jest obkurczenie się tętniczek w dłoniach w momencie, gdy przebywamy z seniorem zimą na zewnątrz. Jednak tego typu chwilowe ochłodzenie się dłoni nie jest niczym, czym powinniśmy się martwić. Warto więc zadbać o to, aby podopieczni nie zakładali zbyt ciasnej biżuterii, czy ubrań.

Zimne dłonie – przebywanie w jednej pozycji

Kolejną przyczyną zimnych rąk jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Powoduję to zaburzony przepływ krwi u seniora. Jednak bardzo łatwo możemy temu zapobiec. Wystarczy zadbać o to, aby podopieczny nie zapominał o tym, aby ruszać od czasu do czasu swoimi dłońmi czy zmieniać pozycję ciała w ciągu dnia. Najlepiej, gdy osoba starsza w ciągu dnia ma zapewnioną dawkę ruchu w postaci spaceru czy też przejścia się po domu. Możemy również zaangażować go do wykonywania prostych, codziennych czynności manualnych, które poprawiają również wiele funkcji poznawczych.

Duży stres przyczyną niedokrwienia dłoni

Kwestią wartą uwagi jest stres odczuwany przez seniora, przez który może on zmagać się z niedokrwieniem rąk. W sytuacjach wysokiego stresu następuje gwałtowny wyrzut adrenaliny. To z kolei sprawia, że krew jest tłoczona głównie w obrębach mózgu i serca. Tak więc zarówno nasze dłonie, jak i stopy będą zimne. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się rzadko, nie musimy się martwić. Jeżeli jednak nasz podopieczny żyje w permanentnym stresie, związanym z lękiem i wstydem z niedołężnienia musimy się temu bardziej przyjrzeć. Wszelkie kłopoty ze stresem czy z radzeniem sobie z emocjami warto zgłosić lekarzowi.

Zimne dłonie spowodowane lekarstwami lub związkami chemicznymi

Zażywanie przez seniora leków, takich jak beta-blokery, może się wiązać z wystąpieniem skutków ubocznych. W tym przypadku zimnych dłoni. Beta-blokery to leki stosowane między innymi w niewydolności serca, nadciśnieniu tętniczym czy w zaburzeniach rytmu serca. Jeśli objaw ten będzie się nasilał lub sprawiał mocny dyskomfort, warto skonsultować się z lekarzem prowadzący. Specjalista rozważy zmianę leków na inne lub zastanowi się nad koniecznością stosowania preparatu. Szczególną uwagę należy zwrócić na zimne dłonie, których nasz podopieczny nie ma w zwyczaju mieć. Może to być pierwszy znak, że zatruł się on ołowiem lub innymi chemikaliami.

Choroby, których objawem mogą być zimne ręce

Najczęstszą chorobą, która ma związek z nieodpowiednim krążeniem, jest zakrzepica żył głębokich. Jest to choroba, która przez wiele lat jest utajona i nie można dostrzec żadnych jej objawów. Zakrzepy krwi, które tworzą się w naszych żyłach przez dłuższy okres, mogą się w pewnym momencie oderwać i dotrzeć do płuc. Następnie może dojść do zatoru, a to z kolei oznacza bardzo duże ryzyko nagłej śmierci. Innymi chorobami, które mogą objawiać się zimnymi dłońmi, jest miażdżyca, zakrzepowe-zarostowe zapalenie naczyń krwionośnych, niedokrwistość z niedoboru żelaza, czy hipotonia, czyli wyjątkowo niskie ciśnienie. 

Zimne ręce u osoby starszej, którą się opiekujemy, mogą być spowodowane trywialnymi przyczynami, takimi jak za ciasna biżuteria, czy ściągacze rękawiczek. Jednak jako opiekunki powinnyśmy się przyjrzeć szczególnie nietypowym objawom, które mogą być objawem poważnych chorób, na przykład zakrzepicy, którą ciężko wcześnie zdiagnozować. Wczesne i sprawne wyłapanie objawu jakim są zimne dłonie pozwoli na szybsze zdiagnozowanie seniora. Co za tym idzie, w wielu przypadkach możemy zapobiec przykrym konsekwencja jakie niosą za sobą poważne choroby.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!