Złe samopoczucie seniora – jak rozpoznać stany nagłe

Zdrowie podopiecznych

Stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego, jest stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogorszenia zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała, lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia. Trudność w identyfikacji jest generowana różnorodnością objawów, które mogą powodować takie stany.

 

Jak rozpoznać stany nagłe?

Do najczęściej występujących możemy zaliczyć: utratę przytomności, zaburzenia świadomości, nasilona duszność, drgawki, nagły, ostry ból w klatce piersiowej oraz zaburzenia rytmu serca. Są to objawy towarzyszące różnym chorobom, na które cierpią seniorzy. Symptomy te mogą być to również reakcja organizmu na inną dolegliwość. Jeśli osoba starsza skarży się na takie objawy po raz pierwszy lub są one bardzo uporczywe, należy reagować jak najszybciej.

Stany nagłe mogą być również powodowane przez różnego rodzaju zdarzenia. Wszelkie upadki z dużej wysokości, rozległe rany będący efektem urazu. Ponadto urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Do tych zdarzeń trzeba dołączyć rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, jak również podtopienie. Organizm, zwłaszcza osoby starszej, jest poddany bardzo dużemu wysiłkowi i są to sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu. Niepokoić powinny także takie stany jak:

 • zaburzenia świadomości;
 • bradykardia serca;
 • zaburzenia mowy;
 • omdlenia i utrata przytomności;
 • krwawienie z przewodu pokarmowego;
 • nudności;
 • zaostrzone rysy, cierpiący wyraz twarzy.

Również reakcje organizmu, takie jak nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty oraz ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność). Objawy takie mogą być efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta, zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, powinny skłaniać nas do reakcji.

Jak postępować w stanie nagłym?

W stanach nagłych świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie i bez skierowania. Pacjent ma prawo skorzystać z pomocy pielęgniarki, położnej, lekarza, czy też szpitala bez względu na to, czy objęty jest ubezpieczeniem, czy nie. Bezpośrednim ratowaniem zdrowia i życia w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego zajmują się lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Wykonują te czynności w  ramach systemu ratownictwa medycznego.
Nawet w sytuacji, gdy senior zapewnia nas o swoim dobrym samopoczuciu, warto skonsultować się z lekarzem, gdy obawiamy się o jego zdrowie. Jednak nie w każdej sytuacji powinniśmy zgłaszać zdarzenie na pogotowiu. Choć osoby w wieku starczym, mają większą skłonność do zapadania na różne choroby, chorują również na grypy czy zatrucia żołądkowe, które da się wyleczyć domowymi sposobami.

W wieku starczym występuje wiele dolegliwości, które mogą powodować dyskomfort i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Osoby starcze mogą mieć większą skłonność do zachorowań na grypę czy biegunkę. Również szybciej się męczą. Warto mieć na względzie także choroby, które posiada senior, którym się opiekujemy. Z tą wiedzą oraz tym krótkim tekstem, jesteś w stanie rozpoznać stany nagłe i zareagować odpowiednio szybko, gdy tylko pojawią się niepokojące symptomy.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!