Zmiany zachodzące w organizmie seniora – naturalny proces starzenia

Zdrowie podopiecznych

opieka nad osobami starszymi niemcy

Starzenie się organizmu jest naturalnym i nieuniknionym procesem fizjologicznym. Niektóre  elementy tego procesu widzimy gołym okiem – pojawiają się zmarszczki czy pierwsze siwe włosy. Poważniejsze w skutkach zmiany zachodzą od środka. Dlatego organizm seniorów nie działa już tak sprawnie, jak kilkanaście lat temu. Osłabienie sprawności fizycznej czy problemy z pamięcią to tylko niektóre z wyników starości.

Fizjologia starości

Starzenie się jest procesem rozłożonym w czasie. Przyjmuje się, że powoli zaczynamy starzeć się już po 30 roku życia. Starzenie się prowadzi do wielu zmian w komórkach, tkankach i narządach, a z biegiem lat wpływa na utrudnienia w codziennym życiu. Człowiek staje się bardziej podatny na choroby i stres. Dzieje się tak z powodu osłabienia mechanizmów adaptacyjnych, pozwalających na utrzymanie homeostazy. W rezultacie nawet drobna infekcja może doprowadzić do zaburzenia równowagi organizmu.

Wpływ procesu starzenia

W procesie starzenia następuje stopniowe zmniejszenie się masy kostnej oraz mięśniowej. Zmienia się także przemiana materii. Spowolnienie jej tempa wpływa na dodatkowe kilogramy i zmianę wyglądu sylwetki. Skóra seniora traci elastyczność, pogarsza się ogólna sprawność fizyczna. Pojawiają się nowe problemy, takie jak ograniczenie mobilności, skłonność do upadków, upośledzenie funkcji poznawczych i sprawności intelektualnej. Seniorzy najczęściej mają problemy ze wzrokiem i słuchem. W wieku starczym wiele osób skarży się na przewlekłe bóle, które są zlokalizowane w więcej niż jednym miejscu. Przez codzienne trudności i samotność, seniorzy są szczególnie podatni na rozwój depresji.

Zmiany zachodzące w ciele

 • Skóra – Z wiekiem staje się sucha i mniej elastyczne, rany goją się wolniej. Pojawiają się tzw. „plamy starcze”, czyli plamki z ciemniejszym pigmentem.
 • Włosy – Komórki produkujące pigment włosa, melaninę, przestają działać, nadając włosom siwy kolor. Z czasem spada wydajność mieszków włosowych, włosy stają się cieńsza i słabsze.
 • Kości – W wieku starczym w kościach spada zawartość minerałów. Po 80 roku życia stają się bardzo kruche i podatne na złamania
 • Stawy – Procesy starzenia wpływają na pogorszenie sprawności fizycznej. W ścięgnach powstają twarde zwapnienia, a chrząstka staje się cieńsza. Często zmniejsza się poziom mazi stawowej, co pogarsza ruchliwość stawów.
 • Mięśnie – W zależności od prowadzonego trybu życia, dochodzi do spadku masy i siły mięśni. Zmniejsza się także ich elastyczność.
 • Płuca – Wraz z wiekiem zwiększa się ilość zalegającego w płucach powietrza, co pogarsza zdolność oddychania. Osoby starsze mogę mieć częste zadyszki.
 • Serce – Z wiekiem serce musi intensywniej pracować, ze względu na twardnienie i kurczenie się tętnic. Przez utrudnioną pracę dostarcza mniejszą ilość tlenu do tkanek budujących organizm.
 • Układ pokarmowy – Z czasem zmniejsza się ilość produkowanych soków trawiennych. Spowalnia się także perystaltyka jelit.
 • Układ nerwowy – Zwiększa się potrzeba snu i odpoczynku, a zmniejsza aktywność psychiczna. Może występować także większa drażliwość i obniżony nastrój.
 • Mózg – Szacuje się, że już od 30 roku życia szybkość przetwarzania informacji w mózgu ulega spowolnieniu. W wieku starczym pojawiają się kłopoty z koncentracją i przyswajaniem wiedzy. Z wiekiem zmniejsza się wielkość i ciężar mózgu.

Seniorzy ze względu na zachodzące w organizmie zmiany powinni wyjątkowo dbać o zdrowie i reagować na niepokojące objawy. Pamiętajmy, że o równowagę psychiczną należy dbać w takim samym stopniu jak o kondycję.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!