Zwierzęta w życiu osób starszych

Zdrowie podopiecznych

Każdy z nas potrzebuje towarzystwa. Niestety seniorzy to bardzo często osoby samotne, którym brakuje obcowania z innymi. Dzieję się tak zazwyczaj z powodu postępującej choroby bądź podeszłego wieku. Te czynniki najczęściej uniemożliwiają osobom starszym angażowanie się w życie rodziny lub kręgu towarzyskiego, skutkując złym samopoczuciem psychicznym seniora. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przez osobę starszą zwierzaka. Choć pupil nie jest w stanie w pełni zastąpić drugiego człowieka, to mimo wszystko znacznie zmniejsza poczucie samotności. Ponadto udowodniono również, że posiadanie zwierzęcia przez seniora daje jej poczucie sprawowania nad kimś opieki, co jest w pewien sposób wpisane w naszą ludzką naturę. Posiadacze zwierzęcia są też mniej narażeni na zachorowanie na depresję. Pupil w domu daje również poczucie komfortu i bezpieczeństwa

Korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie psychiczne osoby starszej

Badacze udowodnili, że zwykłe głaskanie psa bądź kota pomaga rozluźnić się oraz wyciszyć, co dla seniorów ma duży wpływ na stan zdrowia. Okazuje się również, że ludzie posiadający w domu pupila żyją dłużej. Opieka nad zwierzęciem ma pozytywny wymiar –  wymusza ustalenie pewnej dziennej rutyny. Właściciele czworonogów mają motywację do działania i rzadziej doświadczają symptomów depresji. Krótko mówiąc, takie osoby są po prostu bardziej szczęśliwe. Co więcej, posiadanie zwierząt ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów (np. z innymi właścicielami czworonogów). Seniorzy, pod których opieką znajdują się psy lub koty odznaczają się niskim poziomem stresu.

Jakie zwierzę wybrać dla osoby starszej?

Wszystko zależy od stanu zdrowia seniora. Osobom mniej aktywnym, spędzającym sporo czasu w pozycji leżącej lub siedzącej, poleca się raczej przyjęcie pod dach kota. Dobrze byłoby wybrać zwierzę bez dużego temperamentu, na przykład kota perskiego. Koty to zwierzęta mniej uciążliwe w utrzymaniu, które praktycznie cały czas pozostają w domu. Mruczenie kotów może powodować uspokojenie i obniżenie ciśnienia tętniczego. Odpowiednio dobrany, pod względem charakteru, może być przyjacielem naszego podopiecznego na długie lata.

Z kolei psy, mogą pomóc w aktywizacji seniora. Jeśli podopieczny jest osobą sprawną, spacery z psem, przy asyście opiekunki lub opiekuna, mogą dawać bardzo dobry efekt. Wpływają one pozytywnie na stan zdrowia nie tylko czworonoga, ale i jego właściciela. Pies stanowi także świetną motywację do wyjścia na dwór. Niestety w życiu seniora zdarzają się okresy nie dyspozycyjności. Dlatego decydując się na psa, warto mieć pomoc w postaci kogoś, kto będzie w stanie w razie potrzeby na trochę zaopiekować się zwierzakiem. Może to być ktoś z rodziny lub bliskich.

Warto jeszcze zaznaczyć, że dla osób starszych wskazane będą dojrzalsze zwierzęta. Szczeniaki lub kociaki z racji swojego młodego wieku bywają ciekawskie i psotne, co na dłuższą metę może być denerwujące dla osób starszych.

Zwierzęta najlepszymi przyjaciółmi osób starszych

Seniorzy bardzo lubią zwierzęta i przebywanie w ich towarzystwie. Zazwyczaj nie ma przeciw temu przeciwwskazań, o ile w domu lub w pobliżu znajduje się również inna osoba, która w razie większej niedyspozycji osoby starszej, będzie mogła zająć się zwierzęciem. Ponadto warto wziąć pod uwagę, czy osoba starsza lub pozostali domownicy nie mają alergii na sierść czworonogów.

Dobroczynny wpływ zwierząt wykorzystuje się coraz częściej w domach spokojnej starości. Tak jest między innymi w Ohio, gdzie wolontariusze pozwalają na kontakt podopiecznych z kotami. Korzyści są obopólne, gdyż tak zwierzęta jak i seniorzy czują się potrzebni, są zadowoleni z przytulania i wspólnego spędzania czasu. Ponadto obecność kotów wspomaga walkę z apatią, depresją, a także wspiera zwalczanie różnych lęków i poprawia samopoczucie. W Wielkiej Brytanii czy krajach Skandynawii takie praktyki stosowane są regularnie.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!