#85 Nauka niemieckiego dla opiekunek – Pytania zależne w języku niemieckim

Pytania w języku niemieckim dzielą się na dwa rodzaje – pytania zależne (indirekte Fragen) oraz pytania niezależne. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie są pytania zależne, jak są one tworzone i czym różnią się od pytań niezależnych.

Indirekte Fragen, czyli pytania zależne w niemieckim w pigułce

Indirekte Fragen [indirekte Fragen] w języku niemieckim służą do niebezpośredniego zapytania o coś. Wygląda to mniej więcej tak, jakbyśmy chcieli zadać pytanie z dodatkowymi ozdobnikami lub po prostu brzmieć bardziej uprzejmie.

Przykłady:

– Ich würde gerne wissen, wie spät es ist. – Chciałabym wiedzieć, która jest godzina. [Iś wyrde gerne wisen, wi szpejt es ist.]

– Achtzehn Uhr. – Osiemnasta. [Ahtcejn Ua.]

– Ich weiß nicht, ob das Wetter heute geeignet ist. – Nie wiem, czy pogoda będzie dzisiaj odpowiednia. [Iś wajs niśt, ob das Weta hojte geagjnet ist.]

– Sicherlich! – Z pewnością! [Zisierliś!]

Jak tworzyć pytania zależne w języku niemieckim?

Pytania zależne tworzy się podobnie, jak pytania niezależne. Do pytań niezależnych potrzebny jest np. zaimek pytający (np. wer, was, wie, warum, wohin, wann) lub czasownik, osoba oraz reszta zdania.

Przykład:

Wer war es? – Kto to był? [Wer war es?]

Wie lange dauert das an? – Jak długo to trwa? [Wi lange dałert das an?]

Jeśli natomiast pytanie zaczyna się od zdania wprowadzającego, to jest to pytanie zależne. Na początku jest zdanie wprowadzające, następnie przecinek, który oddziela wprowadzenie od pytania oraz pytanie składające się w kolejności z zaimka pytającego, osoby reszty zdania oraz na końcu z czasownika. Pytania zależne mają tzw. szyk poboczny, czyli orzeczenie znajduje się na końcu zdania.

Können Sie mir sagen, wer es war? – Może mi Pan/Pani powiedzieć, kto to był? [Kynen Zi mija zagen, wer es war?]

Weißt du vielleicht, wie lange das andauert? – Wiesz może, jak długo to trwa? [Wajst du filajśt, wi lange das andałert?]

Pytanie zależne wprowadzamy również przy pomocy spójnika ob, czyli czy. Na początku jest zdanie wprowadzające, następnie po przecinku ob oraz reszta zdania.

Kannst du mir sagen, ob gestern Unterricht stattgefunden hat? – Możesz mi powiedzieć, czy wczoraj były zajęcia? [Kanst du mija zagen, ob gestern Unteriśt sztatgefunden hat?]

Trudny wybór, czyli co na końcu – kropka a może znak zapytania?

Niekiedy nie wiadomo, co postawić na końcu zdania, czy ma tam być kropka, czy znak zapytania. Jest to uzasadniony dylemat, ponieważ wiele zależy od pewnej zasady. Jeżeli wprowadzenie zdania jest pytaniem, czyli czasownik stoi na pierwszym miejscu, to na końcu stawiamy znak zapytania. Natomiast jeśli wprowadzenie jest stwierdzeniem, to na końcu zdania powinna pojawić się kropka.

Przykłady:

Sagst du mir, ob. …?

Ich weiß nicht, ob … .

Podsumowanie

Pytania zależne różnią się od pytań niezależnych tym, że nie są zadawane bezpośrednio. Są wprowadzane przy pomocy zdania prowadzającego. Przy budowaniu zdań zależnych będą potrzebne również zaimki pytające lub spójnik ob. Na końcu stawiamy kropkę lub znak zapytania.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

  • LAXO Care - Poznań

    ul. Droga Dębińska 3A

    61-555 Poznań

    tel. +48 61 666 2993

  • LAXO Care - Nowa Sól

    ul. Traugutta 12b/12

    67-100 Nowa Sól

    tel. +48 61 666 4757

  • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

    ul. Wrocławska 13-15

    63-400 Ostrów Wielkopolski

    tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!