Dlaczego nie warto pracować na czarno jako opiekunka osób starszych?

Przygotowanie do wyjazdu

Poszukiwania pracy za granicą nie zawsze kończą się sukcesem. Internet jest wręcz przepełniony ofertami, które na pozór nie budzą żadnych wątpliwości. To jednak na każdym kroku czyhają na potencjalnych pracowników swego rodzaju pułapki. Jeżeli rozważacie wyjazd jako opiekunka osób starszych w Niemczech, zostańcie z nami. Podpowiemy wam, dlaczego nie warto pracować jako opiekunka osób starszych oraz gdzie najlepiej szukać zatrudnienia.

Opieka nad starszymi – gdzie szukać zatrudnienia?

Praca opiekunki w Niemczech to bardzo wymagające zajęcie. Decydując się na podpisanie pierwszego kontraktu, warto korzystać wyłącznie z zaufanych źródeł. Legalnie działająca agencja zatrudnienia zorganizuje cały wyjazd od A do Z, będąc jednocześnie gwarancją stabilnych warunków pracy i całodobowego wsparcia w trakcie trwania kontraktu. Samodzielny wyjazd może natomiast wiązać się z brakiem dostępu do niezbędnych świadczeń czy problemami ze znalezieniem rzetelnego pracodawcy.

W tym przypadku istnieje także spore ryzyko, iż będziecie zmuszeni do podjęcia pracy na czarno. To zaś niczego dobrego nie wróży. Wbrew pozorom praca na czarno jako opiekunka osób starszych może przynieść więcej złego aniżeli dobrego. Zobaczcie sami, z czym wiąże się podjęcie zatrudnienia na czarno!

Praca na czarno to przestępstwo

Chyba nie musimy wciąż was przekonywać, iż praca w Niemczech na czarno jest nielegalna, nieprawdaż? Mamy świadomość, iż wysokie zarobki brzmią naprawdę kusząco. To jednak podjęcie zatrudnienia w tym właśnie charakterze może nałożyć na was bardzo przykre konsekwencje. Co mamy na myśli? Taka forma zatrudnienia jest niezgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami, a co za tym idzie, pracownicy i pracodawcy podlegają surowym karom. Warto bowiem zastanowić się, czy praca na czarno i potencjalne zarobki są tego warte. Niekiedy obiecywane zyski nie mają odbicia w rzeczywistości, a wam nie pozostanie nic innego, jak zmierzyć się z podjętą decyzją. Brak podpisanej umowy to spore zagrożenie i nie sposób się z tym nie zgodzić!

Opieka nad osobami starszymi – zarobki

Praca opiekunki w Niemczech cieszy się dużą popularnością wśród pracowników. Nic w tym dziwnego! Wysokie zarobki i atrakcyjne warunki zatrudnienia mówią same za siebie. Niestety w pogoni za pieniędzmi wielu pracowników decyduje się na podjęcie zatrudnienia na czarno. Brak konieczności odprowadzania składek zdrowotnych czy ubezpieczeniowych może stanowić czynnik decydujący. Niemniej jednak bez podpisanej umowy możecie narazić się na oszustwo ze strony pracodawcy. Nikt wam nie zagwarantuje, iż otrzymacie pełne wynagrodzenie, a pracodawca nie postanowi was zwolnić po kilku miesiącach. W tej sytuacji nie uzyskacie również pomocy w państwowych instytucjach, gdyż oficjalnie nie jesteście zatrudnieni na danym stanowisku.

Brak świadczeń

Podatki to niezbyt lubiana kwestia, a my doskonale to rozumiemy! Chęć zaoszczędzenia bywa niekiedy jednak zgubna. Pracując jako opiekunka osób starszych na czarno, wprost rezygnujecie z dostępu do darmowej opieki zdrowotnej. Z czym tak naprawdę to się wiąże? W razie choroby czy niespodziewanego wypadku poniesiecie bardzo wysokie koszty leczenia oraz możliwej rehabilitacji, które znacząco przewyższają koszt leczenia w Polsce. Korzystając natomiast z pomocy zaufanej agencji zatrudnienia, będziecie mogli liczyć na duży komfort i bezpieczeństwo. Opłacone składki zapewnią wam lepszą przyszłość, co więcej – praca w Niemczech zostanie doliczona do waszej emerytury.

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych na czarno bez wątpienia stanowi zły wybór. Nie uzyskacie prawa do niezbędnych świadczeń ani potwierdzenia zdobytego tam doświadczenia. Podjęcie zatrudnienia bez podpisanej umowy nie jest ani opłacalne, ani bezpieczne. Jeżeli zatem szukacie atrakcyjnej oferty pracy w Niemczech, podejmijcie słuszną decyzję. Legalna praca opiekunki w Niemczech to gwarancja wszystkiego, co najlepsze.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!