Jak ułatwić seniorowi wykonywanie codziennych czynności?

Porady dla opiekunek

senior w niemczech

Osoby starsze bardzo często zmagają się z poczuciem osamotnienia czy brakiem zrozumienia. Utracona samodzielność ma znamienny wpływ na ich samopoczucie, a co za tym idzie, często czują się zagubieni. I choć niekiedy wzmaga w nich potrzeba aktywności czy obcowania z innymi, stan zdrowia nie pozwala im na wykonywanie pożądanych przez nich czynności. Jak wspomóc podopiecznego, pracując jako opiekunka do osób starszych w Niemczech? Jak ułatwić seniorowi wykonywanie codziennych czynności? Odpowiadamy!

Praca opieka Niemcy – organizacja czasu podopiecznego

Wraz z wiekiem wykonywanie codziennych czynności może budzić niepokój czy lęk. Osoby starsze zmagające się z ciężkimi chorobami tracą niekiedy zdolność do pełnej samodzielności lub nie są w stanie zorganizować swoich zajęć. Pracując za granicą jako opiekunka dla seniorów, masz duży wpływ na samopoczucie ogólne i zdrowie podopiecznego. Opieka osobą starszą nie należy do łatwych. Musimy zapewnić podopiecznemu odpowiednie warunki, tak aby czuł się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Spotykane na każdym kroku bariery mogą zniechęcić seniora do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Co możesz zrobić, aby ułatwić seniorowi wykonywanie codziennych czynności, a opieka nie sprawiała ci większych trudności?

Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności

Ze względu na stan zdrowia osoby starsze zwykle wycofują się z życia towarzyskiego lub tracą jakąkolwiek chęć do wszelkich aktywności. Jeżeli twój podopieczny jest sprawny, zachęć go do wykonywania codziennych obowiązków na tyle na, ile potrafi. Wraz z postępem choroby może wymagać coraz większej pomocy. Pozwól mu robić to, co jeszcze potrafi. Zadbasz o jego samopoczucie i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia depresji.

Sprzęt – co może być przydatne?

Opieka nad osobą starszą w Niemczech to nie lada wyzwania. Jeżeli sprawujesz opiekę nad seniorem, niezbędne będą urządzenia rehabilitacyjne, które pomogą mu w codziennych czynnościach i zwiększą jego sprawność. W zależności od stanu zdrowia i kondycji podopiecznego specjalistyczny sprzęt z pewnością zda egzamin. Jeśli twój podopieczny ma problemy z samodzielnym poruszaniem, warto zaopatrzyć się w chodzik. Opiekując się osobą unieruchomioną, wskazana jest inwestycja w materac przeciwodleżynowy. Wykorzystanie profesjonalnego sprzętu pozwoli seniorowi na szybszy powrót do zdrowia i odzyskanie częściowej sprawności.

Wspólne spożywanie posiłków

Opieka nad osobą starszą wiąże się z licznymi wyrzeczeniami i wieloma obowiązkami. Istotna jest także dbałość o bliską więź z podopiecznym. W miarę możliwości postaraj się także o wspólne spożywanie posiłków przynajmniej raz dziennie. Jest to doskonała okazja, aby nawiązać kontakt i kontrolować ilość oraz jakość spożywanej żywności. Odpowiednio zbilansowana dieta ma znamienny wpływ na zdrowie seniora.

Czynności higieniczno-pielęgnacyjne

Osoby chore bardzo często odczuwają strach przed kąpielą. Zachowanie odpowiedniego poziomu higieny może wówczas być dość kłopotliwe. Brak pełnej sprawności fizycznej uniemożliwia im wykonywanie tak podstawowych czynności samodzielnie, tym samym mogą oni odczuwać swego rodzaju wstyd czy dyskomfort. Zaplanuj zabiegi higieniczne tak, by odbywały się o określonej porze. Podopieczny poczuje się bezpieczniej, gdy będzie mieć wcześniej ustalony rytm dnia. Co więcej, w łazience powinien znaleźć się również stołeczek lub specjalne uchwyty.

Nie wyręczaj

Tym, o czym opiekunowie do osób starszych często zapominają, jest istota ich pracy. Opieka nad seniorem wiąże się z licznymi obowiązkami. Niemniej jednak nie mylmy jej z wyręczaniem podopiecznego w każdej czynności. Możliwość działania poprawi mu nastrój i sprawi, iż ponownie poczuje się „potrzebny”. Zadbaj zarówno o siebie, jak i podopiecznego. Dbałość o siebie nie jest wyrazem egoizmu, a raczej gwarancją profesjonalizmu i należytej opieki.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!