Nadchodzi Boże Narodzenie – czy spędzić je w domu, a może z podopiecznym w Niemczech?

Kultura niemiecka

Dla osób przebywających przez długi czas poza granicami kraju rozłąka z rodziną i przyjaciółmi może dać się we znaki bardzo szybko. Szczególnie trudny okazuje się okres Bożego Narodzenia, jednej z najbardziej rodzinnych i tradycyjnych. Nie jest łatwo zrezygnować ze spotkań w gronie najbliższych: wspólnego kolędowania, pasterki, wigilijnej kolacji, czy wspólnego ubierania choinki. Przed trudnym wyborem udania się w okresie świątecznym do rodzinnego domu, a pozostania w pracy za granicą często stają osoby, których zadaniem jest opieka nad osobami starszymi.

Opieka nad osobami starszymi – Niemcy

Kierunek: Zachód

Jednym z najbardziej popularnych kierunków, który zna każdy opiekun i każda opiekunka osób starszych, są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi chętnie korzystają z opieki i pielęgnacji polskich opiekunów. Codziennie z naszego kraju do pracy z osobami starszymi wyjeżdżają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Często udają się do miejscowości oddalonych o setki kilometrów od ich domów rodzinnych. Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest w Niemczech niezwykle wysokie. Zarówno domy spokojnej starości, domy opieki, jak i poszczególne rodziny decydują się na zatrudnienie osoby, która otoczy opieką seniora czy seniorkę z problemami zdrowotnymi różnego typu.

Niemieccy seniorzy

Osoby starsze w Niemczech, które decydują się na zatrudnienie opiekuna lub opiekunki, to przeważnie seniorzy osamotnieni, ci, którzy pozostali bez wsparcia bliższej i dalszej rodziny oraz przyjaciół. To także osoby o różnych chorobach. Czasem są to osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej aktywności ruchowej. Zdarza się jednak, że pomocy potrzebują seniorzy, którzy pomimo niewielu kłopotów zdrowotnych nie radzą sobie zbyt dobrze z podstawowymi czynnościami dnia codziennego: robieniem zakupów, sprzątaniem mieszkania, prasowaniem, itd… Takie osoby liczą na wsparcie opiekuna lub opiekunki w codziennych wyzwaniach oraz, a może przede wszystkim, na obecność drugiego człowieka w ich domu.

Praca w Niemczech: trudne wybory

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech, czy rodzinne święta

Wielu opiekunów osób starszych, spędzając z podopiecznymi większość swojego pobytu za granicą, zwyczajnie się do nich przywiązuje. To przywiązanie często zresztą można opisać jako dwustronne, bo przecież seniorzy także, licząc każdego dnia na pomoc swojego opiekuna, pokładają w nim zaufanie. Tym samym, gdy nadchodzi decyzja o wyjeździe z Niemiec na czas Bożego Narodzenia do domu rodzinnego, do Polski, okazuje się czasem, że myśl o tym nie jest taka łatwa. Po wielu tygodniach czy miesiącach spędzonych z seniorem za granicą powrót do ojczyzny jest z jednej strony wyczekiwanym i upragnionym momentem, z drugiej natomiast budzi wątpliwości: przecież senior pozostanie bez opieki bliskiej mu osoby.

Decyzja o wyjeździe

Choć nie przychodzi łatwo, decyzja o wyjeździe jest motywowana przede wszystkim tęsknotą za najbliższymi. Ten rodzaj melancholii jest odczuwany przede wszystkim w okresie bożonarodzeniowym, najbardziej rodzinnym sezonie w roku. Korzystając ze świątecznej przerwy, opiekunki i opiekunowie polskiego pochodzenia często wracają na czas Świąt Bożego Narodzenia do rodzinnego domu, pokonując setki kilometrów, by zobaczyć się z najbliższymi im osobami. Nie wszyscy jednak podejmują taką decyzję. Powodów jest kilka.

Święta w pracy na obczyźnie

Dlaczego opiekunowie osób starszych decydują się spędzić Boże Narodzenie w Niemczech?

Tak jak było to już wspomniane, powodów jest kilka. Nie bez znaczenia pozostają kwestie ekonomiczne. Opieka nad osobami starszymi w okresie świątecznym w kategoriach finansowych jest szczególnie opłacalna. Pracodawcy, zdając sobie sprawę z poświęcenia, jakim jest pozostanie na obczyźnie w trakcie Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku, oferują wyższe stawki finansowe. Jest to okazja dla wszystkich opiekunów, którzy szukają sposobu na podreperowanie swojego budżetu i zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy.

Nie tylko kwestie finansowe

Wiele opiekunów i opiekunek decyduje się jednak na pozostanie w pracy za granicą także z innych względów. Często w grę wchodzą prywatne przekonania. Nie wszyscy przecież w ten sam sposób podchodzą do okresu bożonarodzeniowo-noworocznego jako czasu szczególnie istotnego w ich kalendarzu. Są także osoby, które chcą pozostać z osobami starszymi, którymi się opiekują, ze względu na więzy przyjaźni, jakie ich połączyły. Niemcy to kraj, w którym Święta Bożego Narodzenia dla wielu osób przestały mieć tak istotne znaczenie jak dla Polaków. Wiąże się to z przekonaniem, że czas świąteczny jest okazją do wzięcia zaległych dni urlopowych i spędzenia czasu z rodziną na wakacjach. W tym przypadku osoby starsze odchodzą na plan dalszy, pozostają osamotnione. To właśnie wtedy opiekun lub opiekunka może okazać się szczególnie pomocny… jako osoba bliska.

Finalne pytanie: Polska czy Niemcy?

To nieco przekorne, zadziornie zadane pytanie, na które nie ma właściwie dobrej odpowiedzi. Wszystko oczywiście zależy od opiekuna osób starszych, jego prywatnych przekonań, preferencji, więzi łączących go z seniorem i własną rodziną, potrzeb finansowych oraz wielu innych czynników. Decyzja o pozostaniu w pracy w Niemczech lub powrocie do Polski musi zapaść w zgodzie z indywidualną sytuacją opiekuna i jego bliskich. Postanowienie o rodzinnej rozłące w trakcie Świąt Bożego Narodzenia nie musi być jak świąteczny koszmar. Okres bożonarodzeniowo-noworoczny spędzony z osobą starszą może okazać się czasem szczególnym, czasem nawiązania bliższej relacji, może nawet przyjaźni. Bez wątpienia ten trudny wybór stanie przed wieloma opiekunami także w tym roku. Co zadecydują? Okaże się już wkrótce.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!