O życiu i pracy w Niemczech – jak pracuje się z osobami starszymi?

Kultura niemiecka

Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na podjęcie pracy za granicą. Jednymi z najbardziej popularnych kierunków na europejskim rynku pracy są Niemcy oraz Wielka Brytania. Bez wątpienia obywateli Polski można jednak spotkać dosłownie w każdym kraju na całej kuli ziemskiej. Polonia rozproszona po świecie liczy sobie według danych szacunkowych ponad dwadzieścia milionów osób (a są to dane sprzed blisko dziesięciu lat, dziś zatem Polaków na świecie jest znacznie więcej). Co nasi rodacy robią za granicą?

Polak za granicą

Najpopularniejsze zawody

Odwołując się do danych statystycznych, które z łatwością odnajduje się w przestrzeni Internetu, wymienić można najczęściej podejmowane zawody, które wykonują Polacy za granicą. Spróbujmy znaleźć pięć takich specjalności. Przede wszystkim są to budowlańcy. Na drugim miejscu tak zwani fachowcy, eksperci w swoich branżach (ślusarze, spawacze, elektrycy, hydraulicy, itd.). Na dalszych miejscach uplasowali się pracownicy sezonowi (tu wymienić można oczywiście wszystkie osoby pracujące przy zbiorach truskawek, jabłek czy ogórków), a na kolejnej pozycji lekarze i pielęgniarki. Ostatnią, piątą grupą najczęściej wykonywanych przez Polaków za granicą zawodów są opiekunki.

Piąte najpopularniejsze zajęcie Polaka za granicą: opieka

Chodzi oczywiście o opiekę nad osobami starszymi. Miejscem podobnej pracy są Niemcy – często, jeżeli nie najczęściej. Niemcy to jeden z najpopularniejszych kierunków dla opiekunów i opiekunek osób starszych. Do naszego zachodniego sąsiada, Niemiec, co roku udaje się wiele kobiet i mężczyzn, by znaleźć pracę związaną z opieką nad seniorami. Pielęgnacją osób starszych zajmują się jednak przeważnie kobiety (ponad 95% wyjeżdżających do opieki za granicę to właśnie kobiety).

Praca – Niemcy – Opieka

Te trzy słowa umieszczone powyżej wymagają szczególnej analizy przez wszystkich tych, którzy poważnie zastanawiają się nad wyjazdem za granicę w roli opiekunki. Pierwsze pytanie, na które koniecznie trzeba sobie udzielić odpowiedzi przed aplikacją na stanowisko opiekunki osoby starszej, brzmi: gdzie zamierzam się udać? Jaki jest najlepszy kierunek dla osoby, która chce zostać opiekunką? Na to pytanie odpowiedź już częściowo padła w powyższych akapitach. Ponieważ jedną z najczęściej wybieranych destynacji są Niemcy, można się z łatwością domyślić, że tam zapotrzebowanie na osoby, które trudnią się opieką i pielęgnacją seniorów, jest bardzo duże, a i warunki pracy dzięki temu mogą być korzystne. Drugie pytanie brzmi jednak: jak właściwie wygląda praca opiekunki w Niemczech?

Praca opiekunki: Niemcy

Opiekunki w Niemczech zajmują się seniorami, którzy mniej lub bardziej schorowani wymagają stałej pielęgnacji. Opiekunek poszukują zarówno domy opieki, domy spokojnej starości, jak także rodziny osób starszych oraz sami seniorzy. Zakres obowiązków opiekunki w Niemczech bywa naprawdę różny. Wszystko zależy od stanu zdrowia seniora. Bywa tak, że opieki wymagają osoby niepełnosprawne lub osoby o ograniczonej aktywności ruchowej, czasem jednak seniorzy potrzebują opieki ze względu na niemożność poradzenia sobie z prostymi, codziennymi obowiązkami: udaniem się na zakupy, wyprasowaniem odzieży, umyciem naczyń, posprzątaniem mieszkania. Wtedy do pomocy potrzebna jest opiekunka.

Praca dla opiekunek: zalety

Bez wątpienia praca dla opiekunek niesie ze sobą wiele korzyści. Jest trudna, jest wymagająca, jest także męcząca. To wszystko prawda i potwierdzają to zarówno panie, jak i panowie, którzy mają za sobą doświadczenie pracy przy opiece nad osobami starszymi. Co jednak przyciąga nadal wiele osób do tej pracy? Przede wszystkim kwestie finansowe. Wynagrodzenie za pracę opiekunki jest w Niemczech bardzo wysokie. Dodatkowym atutem jest często redukcja kosztów utrzymania związana z wynajęciem domu, mieszkania lub samego pokoju, a także z wyżywieniem. Często bowiem opiekunka mieszka w domu seniora. Tam ma swój pokój, tam też może liczyć na wyżywienie. Dodatkowo otrzymuje regularnie pensję.

Przygotowania

Jak przygotować się do wyjazdu?

Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na podjęcie pracy w Niemczech lub innym kraju w charakterze opiekunki osoby starszej, musimy dobrze do tego wyjazdu się przygotować. Po pierwsze należy postawić na podszkolenie języka obcego. Jeżeli kiedyś mieliśmy okazję uczyć się niemieckiego – doskonale, wystarczy tylko sobie go odświeżyć. Z kolei jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z tym językiem, warto postawić na intensywny kurs jego nauki. Wiele szkół językowych przygotowuje obecnie specjalnie sprofilowane kursy, które pomagają przygotować się do pracy właśnie w charakterze opiekunki. Kolejną niebagatelną kwestią jest psychiczne nastawienie się na długą, może nawet kilkumiesięczną (w zależności od kontraktu) rozłąkę z najbliższymi i krajem. Po wyjeździe kontakt z rodziną będzie ograniczony do rozmów telefonicznych i internetowych czatów wideo, a jedynym słyszanym na co dzień językiem będzie język kraju, do którego wyjechaliśmy, czyli np. niemiecki w Niemczech lub Austrii. Warto być na to przygotowanym, podobnie jak na mogące spotkać nas za granicą niespodzianki kulturowe: różnice obyczajów, dziwiące nas zachowania czy zwyczajnie inne dni wolne od pracy. Przecież wolne u nas Święto Niepodległości 11 listopada nie będzie także dniem wolnym w Niemczech. Naprawdę warto o tym pamiętać!

Czy wyjeżdżać?

Czy pomimo wielu komplikacji (nauka języka obcego, rozłąka z rodziną, daleka podróż) warto decydować się na pracę w roli opiekunki w Niemczech? Opieka to, tak jak było już wspomniane, praca niezbyt łatwa. Wszystko zatem zależy od indywidualnego nastawienia, potrzeb, możliwości. Praca opiekunek w Niemczech może przecież przynieść wiele korzyści, nie tylko finansowych. Warto zatem dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o wyjeździe.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!