Opiekunka osób starszych – czy sobie poradzę?

Przygotowanie do wyjazdu

Obawy są naturalną częścią pracy opiekunki. Choć zajęcie to wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami oraz ogromną satysfakcją, każda opiekunka osób starszych musi się też liczyć z szeregiem wyzwań oraz zobowiązań. Jak sobie z tym poradzić? Jak się uspokoić? Jak zapanować nad wątpliwościami? Najlepiej wypisać wszystkie kwestie, które nas dręczą i…spróbować znaleźć na nie receptę! Niemcy to nie koniec świata, a podopiecznym zależy przecież na tym, by mieć jak najlepszy kontakt ze swoim opiekunem. Strach często ma wielkie oczy.

Wyzwania i zadania

Opiekun osób starszych jest zawodem, z którym wiąże się ogromna satysfakcja oraz poczucie misji. Jest to także możliwość poznania nowej kultury, a także zajęcie, które pozwala na rozwój umiejętności i umożliwia zwiedzanie ciekawych miejsc. Jednym z największych wyzwań jest…odległość. Opiekunki podczas wymieniania problemów związanych z pracą najczęściej mówią o rozłące z rodziną. Równie niepokojące jest zderzenie z zupełnie odmienną kulturą.

Często zwraca się uwagę na to, że najtrudniejszy w pracy opiekunki w Niemczech jest pierwszy tydzień – to czas, gdy trzeba przyswoić sobie wiele informacji. Opiekunka musi nie tylko dowiedzieć się o tym, jak wygląda plan dnia podopiecznego, ale też poznać wszystkie jego schorzenia oraz leki, zwyczaje. Powinna też znaleźć czas na rozmowy z nim oraz z jego rodziną. Ważne jest to, aby pamiętać, że każdy opiekun przeżywa podobne, trudne chwile. Każdy miał lub ma podobne wątpliwości. Warto odszukać inne osoby, które zajmują się opieką nad seniorami i szczerze z nimi porozmawiać.

Jak się przygotować?

Co zrobić, by lepiej poradzić sobie z nowymi wyzwaniami, zrobić dobre wrażenie i poczuć się pewniej? Jest na to kilka sposobów:

 • rozmowa z innymi opiekunami – warto sprawdzić, czy w okolicy, w której będziemy mieszkać, pracują inne polskie opiekunki, ponieważ ich wsparcie może być pomocne;
 • podszkolenie języka – każdy opiekun poczuje się lepiej po odbyciu kilku dodatkowych lekcji z lektorem lub zainwestowaniu w porządne rozmówki polsko-niemieckie;
 • przedstawienie swoich wątpliwości firmie organizującej usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku – nie ważne, czy martwią nas sprawy formalne, czy związane z charakterem rodziny, zawsze warto rozmawiać o naszych problemach;
 • zadbanie o własny komfort – warto zabrać z sobą rzeczy, które dobrze się nam kojarzą, np. wygodne domowe kapcie, ulubioną poduszkę, zdjęcia rodziny.

Pamiętajmy, że jako opiekunka w Niemczech mamy prawo głosu! Nie bójmy się również o to, że zostanie nam przydzielony podopieczny ze schorzeniami, które nas przerosną. Profesjonalna firma kierująca opiekunki do pracy troszczy się o to, by perfekcyjnie dopasować opiekunkę do potrzeb seniora oraz seniora do możliwości opiekunki.

Praca, która daje satysfakcję

Choć nie da się uniknąć sytuacji trudnych, stresu oraz wątpliwości – praca opiekuna daje niezwykłą satysfakcję oraz siłę. To także niepowtarzalna szansa na zawarcie trwałych, długoletnich przyjaźni.

Wyłącznie sprawdzone oferty pracy

Wszystkie osoby, które są zainteresowane pracą jako opiekunka lub opiekun osób starszych w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z ofertami pracy przygotowanymi przez LAXO Care. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, możemy Państwu zaoferować legalne oraz bezpieczne zatrudnienie, opierające się na jasnych i zrozumiałych zasadach. Wybierając naszą firmę, mogą mieć Państwo pewność, że wszystkie oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zostały przez nas dokładnie zweryfikowane. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się za pośrednictwem witryny http://laxocare.pl/oferty-pracy/.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!