Opiekunowie nie muszą martwić się o pracę!

Kultura niemiecka

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy. Nasi rodacy często przemierzają setki, a nawet tysiące kilometrów, by móc pracować w wyuczonym zawodzie za dobre pieniądze. Motywacje do podjęcia pracy oczywiście są różne, ale przede wszystkim mają charakter ekonomiczny. Wyższe niż w Polsce zarobki za zachodnią granicą przyciągają specjalistów, fachowców, profesjonalistów, ludzi wszystkich branży. Wielu budowlańców, elektryków, lekarzy, pielęgniarek i opiekunek osób starszychdecyduje się na wyjazd z kraju. I co istotne, wybierając takie destynacje jak Niemcy, Wielka Brytania czy np. Austria, nie muszą martwić się zbyt długo o znalezienie pracy. Często ta praca na osoby z wielu branż (jak choćby te wymienione powyżej) czeka.

Opieka w Niemczech: oferty pracy

Gdzie zacząć?

Jeżeli jesteś osobą, która nie boi się ciężkiej pracy, jest komunikatywna, zna dobrze język niemiecki lub nie boi się rozpocząć jego intensywnej nauki, możesz z powodzeniem rozpocząć poszukiwanie pracy od stwierdzenia: szukam pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Dlaczego jako opiekunka i dlaczego w Niemczech? Powodów jest kilka. Jak było już to wspomniane, Niemcy to dość otwarty rynek dla obcokrajowców szukających pracy. Społeczeństwo niemieckie natomiast znane jest powszechnie z tego, że z każdym rokiem coraz bardziej się starzeje. W związku z tym naturalną konsekwencją jest wciąż wzrastające zapotrzebowanie na osoby, które profesjonalnie zajmują się opieką nad osobami starszymi. Wiele ofert odnaleźć można bezpośrednio na stronach niemieckich. By mieć jednak pewność, że nie dajemy się oszukać osobom chcącym wykorzystać nasze zainteresowanie pracą za granicą, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług polskiej firmy zajmującej się szukaniem pracy dla opiekunek w Niemczech. Takie przedsiębiorstwa przedstawiają nam oferty pracy i od nas już tylko zależy, na którą dokładnie ofertę jesteśmy gotowi odpowiedzieć.

Na co zwrócić uwagę? Opieka w Niemczech: oferty pracy

Szukając pracy w Niemczech w charakterze opiekunki osób starszych, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na naszego potencjalnego pracodawcę. Czy jest to rodzina, sam senior, a może dom opieki, dom spokojnej starości lub szpital? Wszystkie te instytucje mogą poszukiwać opiekunek, ale warunki zatrudnienia w każdym przypadku mogą też wyglądać nieco inaczej. Wybierając pracę u osoby starszej w domu, możemy często liczyć na zakwaterowanie oraz wyżywienie. Te dodatkowe zalety mogą nas przekonać. Stała pensja bez zamartwiania się o miejsce zamieszkania to bardzo kusząca propozycja. Ale oprócz zwrócenia uwagi na pracodawcę, warto przyjrzeć się także oferowanemu kontraktowi, który będzie regulować nasz czas pracy oraz czas pobytu za granicą. Udając się pierwszy raz za granicę, by zająć się profesjonalnie opieką (np. w Niemczech), można pomyśleć o pobycie krótkoterminowym. Będąc już opiekunką z doświadczeniem, warto zdecydować się na pobyt kilkumiesięczny. Należy jednak wówczas nastawić się psychicznie na długą rozłąkę z najbliższymi oraz krajem.

Opieka w Niemczech

Jak wygląda opieka w Niemczech?

Na zadane tu pytanie nie istnieje krótka, zwięzła odpowiedź. Ta praca może wyglądać naprawdę różnie. Wszystko zależy od naszego pracodawcy, seniora, którym się zajmujemy, od jego choroby, miejsca, w którym przebywamy oraz wielu innych czynników. Z całą pewnością opieka w Niemczech to zajęcie wymagające różnych kompetencji: cierpliwości, łatwości w nawiązywaniu kontaktu, sprawności fizycznej, ale także umiejętności językowych. Znajomość języka niemieckiego jest niezbędna do podjęcia pracy w charakterze opiekunki. Zatem jeżeli poważnie zaczynamy myśleć o wyjeździe, z całą pewnością warto zainwestować w naukę języka obcego. Na szczęście wiele szkół językowych przygotowało dla swoich klientów intensywne kursy nauki, często ukierunkowane na naukę języka dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Nie można także zapomnieć o tym, jak ważne jest przygotowanie psychiczne do pracy z podopiecznym oraz do pracy za granicą. Rozłąka z krajem oraz bliskimi osobami może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacjach szczególnych, na przykład w trakcie okresu bożonarodzeniowego.

Opiekunka w Niemczech i jej podopieczni

Osoby starsze, które trafiają pod opiekę opiekunek z Polski, to często osoby niepełnosprawne lub osoby o ograniczonej aktywności ruchowej wraz z towarzyszącymi temu schorzeniami. Seniorzy, którzy decydują się na zatrudnienie pomocy w pielęgnacji, to często osoby osamotnione, które szukają także towarzystwa, kompana w codziennych sprawunkach. Opiekunka, spędzając każdego dnia wiele godzin ze swoim podopiecznym, często staje się nie tylko pracownicą, ale także powierniczką.

Zalety opieki nad osobami starszymi w Niemczech

Oprócz oczywistej zalety jaką są warunki finansowe, praca opiekunki w Niemczech niesie ze sobą także wiele innych korzyści, tak jak choćby wspomniana powyżej, rodząca się więź sympatii, a w niektórych przypadkach przyjaźni. Dodatkowymi zaletami są wspomniane już także: zakwaterowanie i wyżywienie, ale to nie wszystko. Jednym z plusów pracy przy opiece nad osobami starszymi jest możliwość mieszkania za granicą, odwiedzenia wielu miejsc i poznania kultury innego kraju, obyczajów ludzi, ich tradycji.

Decyzja: szukam pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Kiedy rozważymy już wszystkie za i przeciw wyruszenia za granicę i poszukiwania pracy jako opiekunka osób starszych, kiedy wybierzemy już destynację, znajdziemy odpowiednią firmę, która pomoże nam wybrać odpowiedniego pracodawcę, kiedy podszlifujemy swój język niemiecki i przygotujemy się psychicznie do podróży i krótko- lub długoterminowego pobytu za granicą… czas na ostateczny krok: zakup biletu i rozpoczęcie pracy w Niemczech, w wybranym przez siebie regionie, mieście, domu.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!