Społeczeństwo niemieckie się starzeje – muszą zatroszczyć się o seniorów

Kultura niemiecka

Nasi sąsiedzi z Zachodu, Niemcy, to kraj, który już kilka lat temu otworzył swój rynek pracy dla polskich obywateli poszukujących zatrudnienia. Co roku do Niemiec wyjeżdżają tysiące Polaków, których motywują lepsze niż w kraju warunki finansowe. Niemcy to kraj, który oferuje zatrudnienie dla fachowców wielu branż: budowlańców, elektryków, ślusarzy, hydraulików, spawaczy, lekarzy, pielęgniarek czy opiekunek osób starszych. Zwłaszcza praca tych ostatnich staje się coraz częstszym celem wielu kobiet wyjeżdżających z Polski w poszukiwaniu lepszych zarobków. Rynek pracy związany z opieką, pielęgnacją seniorów jest wciąż bardzo chłonny.

Niemcy: społeczeństwo starzejące się

Kilka statystyk

Obecnie w Niemczech na sto osób, które znajdują się w tak zwanym wieku produkcyjnym, przypada trzydziestu czterech emerytów. Według podawanych do opinii publicznej statystyk, do roku 2060 na sto osób w wieku produkcyjnym będzie aż sześćdziesięciu emerytów. Oznacza to także, że do tego samego roku osób, które będą wymagały profesjonalnej opieki związanej ze stanem zdrowia i ograniczonym funkcjonowaniem w społeczeństwie będzie blisko pięć milionów (mówi się o 4,7 milionach obywateli Niemiec). Niemieckie społeczeństwo się starzeje. To fakt, który od dawna ciężko ukryć. Stanowi to nie lada wyzwanie dla niemieckiego rządu oraz obywateli Niemiec. Jedną z naturalnych konsekwencji tego stanu rzeczy jest rozbudowany sektor usług związanych z opieką i pielęgnacją osób starszych. W tej chwili rozbudowany, już za chwilę będzie się rozrastać w poszukiwaniu nowych rąk do pracy.

Praca dla opiekunek w Niemczech

Z Polski wyjeżdża coraz więcej kobiet i mężczyzn, którzy szukają pracy w charakterze opiekunki, opiekuna osób starszych. Jak grzyby po deszczu powstają specjalne szkoły i kursy, które przygotowują do pracy za granicą w zawodach takich jak właśnie wspomniana opiekunka, opiekun. Także szkoły językowe przygotowane są na dostarczenie zainteresowanym osobom intensywnych kursów języka niemieckiego potrzebnego w pracy opiekunki. Coraz częściej można także natknąć się na firmy, które oferują swoją pomoc, udzielając porad i angażując czas swoich pracowników w znalezienie oraz zweryfikowanie ofert pracy za granicą. Niemiecki rynek czeka, polski natomiast przygotowuje wykwalifikowanych i profesjonalnych pracowników.

Praca – opieka – Niemcy

Opieka nad osobami starszymi: początek

Szukając pracy w Niemczech, szybko natrafimy na oferty: „poszukiwana opiekunka/opiekun do opieki nad seniorem”. Z całą pewnością zadamy wówczas sobie pytanie: czy taki rodzaj pracy mi odpowiada? Czy zwyczajnie nadaję się do tego typu pracy? Bez wątpienia od opiekunek osób starszych wymaga się wiele kompetencji. Te szczególnie ważne to z całą pewnością umiejętność posługiwania się językiem niemieckim, cierpliwość oraz sprawność fizyczna. Istotne jest także psychiczne przygotowanie do podjęcia pracy za granicą. Rozłąka z najbliższymi, z domem rodzinnym, z krajem może okazać się niezwykle bolesna, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na kilkumiesięczny pobyt w Niemczech. Dlatego osobom, które pierwszy raz udają się do opieki nad seniorami w Niemczech, poleca się wyjazd krótki, kilkutygodniowy, może dwu- lub trzymiesięczny oraz taki, który nie będzie kolidować z ważnymi świętami, jak na przykład Święta Bożego Narodzenia.

Zapada decyzja

Gdy uporamy się z przezwyciężeniem pojawiających się w głowie wątpliwości związanych z wyjazdem do Niemiec, możemy rozpocząć poszukiwanie pracy. Najlepiej, gdy pomocą służą nam profesjonaliści, stanowiący ochronę przeciw chcącym wykorzystać nasze zainteresowanie pracą za granicą oszustom. Po wybraniu odpowiedniej oferty, przeanalizowaniu kontraktu i ustaleniu wszystkich szczegółów wyjazdu i pracy, możemy czuć się bezpieczni i gotowi do dalszej drogi.

Seniorzy w Niemczech

Praca z seniorami

Decydując się na wyjazd, w pierwszej kolejności musimy zainteresować się naszym pracodawcą. Może być to rodzina seniora, sam senior, który wymaga opieki, ale także szpital, dom spokojnej starości czy też dom opieki. Wybierając pracę u osoby starszej w domu, możemy liczyć nie tylko na swoją wypłatę, ale często również na zakwaterowanie oraz wyżywienie. Korzyści materialne z pracy opiekunki są duże, ale na uwadze wiele osób ma także sam charakter pracy, który choć niezbyt łatwy, a często wręcz trudny, wymagający, jest jednak zajęciem ważnym, potrzebnym, wymagającym zaangażowania, nawiązania kontaktu, szczególnego rodzaju opieki. Osoby decydujące się bowiem na zatrudnienie opiekunki to nie tylko osoby niepełnosprawne lub o ograniczonej aktywności ruchowej wraz z towarzyszącymi temu schorzeniami, ale często osamotnieni seniorzy, którzy zwyczajnie nie dają sobie rady w codziennych, wydawałoby się, prostych czynnościach, jak na przykład zrobienie zakupów, wyprasowanie ubrań, ugotowanie obiadu czy prace w ogrodzie.

Czy praca dla opiekunek w Niemczech to zajęcie dla mnie?

Na to pytanie nie ma oczywiście prostej odpowiedzi. Każdy bowiem musi do zagadnienia pracy w charakterze opiekunki w Niemczech podejść indywidualnie. Powyżej opisane pokrótce wymagane umiejętności, kompetencje to jedna strona medalu. Drugą jest z całą pewnością nasze indywidualne nastawienie, motywacje, skłonności oraz siła, nie tylko fizyczna, ale także, a może przede wszystkim, psychiczna. Każdy zatem sam powinien sam udzielić sobie odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli jest ona twierdząca, nie ma przeciwwskazań ku temu, by ruszyć z miejsca, to znaczy: zacząć szukać pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Nic prostszego, wystarczy wykonać kilka kliknięć i rozeznać się w sytuacji rynkowej.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!