Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest niezwykle satysfakcjonująca i daje możliwość znacznego poprawienia sytuacji finansowej. Wiąże się ona jednak z wyzwaniami oraz obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Opieka nad starszymi, niesprawnymi ludźmi, rozłąka z bliskimi i przebywanie w domu podopiecznego niemal całą dobę mogą negatywnie odbić się na samopoczuciu opiekunki, a nawet doprowadzić do wypalenia zawodowego.
Zagrożenie wypaleniem zawodowym jest szczególnie wysokie wśród osób, które wykonują swoją pracę od wielu lat. Ten syndrom nie jest jednak uzależniony od przepracowanego czasu, a w dużej mierze zależy od cech osobowości opiekunki oraz tego, jak radzi sobie ze stresem na co dzień.
Osoby o wysokiej wrażliwości i introwertycznej naturze są dużo bardziej narażone na negatywne skutki stresu. Mogę one wtedy odczuwać silne symptomy wypalenia znacznie szybciej niż osoby asertywne, które jasno komunikują swoje potrzeby. To właśnie one zazwyczaj lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach i z ich negatywnymi konsekwencjami.
Nie musi to jednak oznaczać, że bardziej wrażliwe osoby nie odnajdą się w pracy opiekunki. Wręcz przeciwnie! Często wyróżnia je wysoka empatia, która w tej pracy jest bardzo ceniona i szczególnie ważna. Jak zatem unikać wypalenia zawodowego? Po pierwsze i najważniejsze, należy zdawać sobie sprawę z jego źródeł. Po drugie, należy wdrożysz przemyślaną profilaktykę, której następstwa mogą się okazać całkiem przyjemne.
Często bardzo ciężko rozpoznać czy mamy do czynienia ze zwyczajnym zmęczeniem czy wypaleniem zawodowym, ponieważ jest między nimi naprawdę cienka granica. Problem wypalenia zawodowego rozwija się stopniowo, dlatego początkowo bywa bagatelizowany. Niepokojące powinny być jednak objawy takie jak:
Opiekunka, która cierpi na wypalenie zawodowe z czasem staje się coraz mniej zaangażowana w swoją pracę i jest obojętna wobec swojego podopiecznego. Im dalej postępuje wypalenie, tym trudniej jest wykonywać swoje obowiązki. Osoba starsza może wzbudzać niechęć, nie będąc niczemu winna. Ostatnie stadia wypalenia charakteryzuje brak wiary we własne kompetencje, a nawet depresja. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ oprócz kondycji psychicznej opiekunki, zagrożony jest także sam podopieczny.
Najważniejszą, a często pomijaną zasadą jest komunikowanie wszelkich problemów. Czy to rodzinie podopiecznego, czy koordynatorom w agencji pośredniczącej. Pomocna może się także okazać rozmowa z innymi opiekunkami, które mogą doradzić lub pomóc znaleźć rozwiązanie. W pracy opiekunki osób starszych źródłem stresu bywają sytuacje związane ze zdrowiem seniora czy jego samopoczuciem. Często cierpią oni na demencję, zmagają się z wahaniami nastroju i dolegliwościami bólowymi. To wszystko powoduje, że stają się nerwowi, a nawet agresywni. Ich schorzenia mogą się dodatkowo pogłębiać podczas pobytu opiekunki.
Komunikuj wszystkie zmiany w zachowaniu swojego podopiecznego. Informuj jego bliskich o trudnych sytuacjach i postaraj się ich przekonać do rozmowy z lekarzem. Jeśli przez pogarszający stan zdrowia Twój zakres obowiązków okaże się być większy – również skonsultuj to z rodziną. Jeżeli czujesz, że przestajesz sobie radzić lub nie masz odpowiedniego wsparcia – skontaktuj się z koordynatorem agencji.
Już na samym początku pracy ustal z rodziną podopiecznego swój wolny czas i przeznacz go na przyjemności. Świetną opcją jest wykonywanie czynności poza domem, w innym otoczeniu i miejscu, gdzie można nabrać dystansu i zregenerować swoje siły. Może to być spacer, kino czy kawiarnia. Jeśli jednak jesteś domatorem i wolisz bezpieczne zacisze, nie zmuszaj się do wyjścia. Zadbaj o to, aby Twój pokój stał się Twoją oazą.
Zadbaj o odpowiednią ilość posiłków, aktywność czy właściwą dawkę snu. Pomoże Ci w tym harmonogram dnia. Dzięki niemu uporządkujesz swoje obowiązki i zyskasz kontrolę nad zadaniami. Stały rozkład dnia pozwoli także seniorowi „złapać” rytm, zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa, a w konsekwencji poprawi jego nastrój.
LAXO Care - Poznań
ul. Droga Dębińska 3A
61-555 Poznań
tel. +48 61 666 2993
LAXO Care - Nowa Sól
ul. Traugutta 12b/12
67-100 Nowa Sól
tel. +48 61 666 4757
LAXO Care - Ostrów Wielkopolski
ul. Wrocławska 13-15
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel. +48 62 584 2255