Lista zadań – jak ułatwić sobie pracę

Porady dla opiekunek

Typowy dzień opiekunki osób starszych może różnić się w zależności od charakteru waszego zatrudnienia czy stanu zdrowia podopiecznego. To jednak warto przed rozpoczęciem pierwszego zlecenia nauczyć się dobrej organizacji pracy i każdego dnia przygotowywać listę zadań do wykonania. Jak to zrobić prawidłowo i o czym pamiętać, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Planowanie to podstawa

Praca opiekunki w Niemczech może niewątpliwie nieść ze sobą dużą satysfakcję związaną z pomaganiem osobom niesamodzielnym, a niekiedy także stale unieruchomionym. Aby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, warto wcześniej zapoznać się z tajnikami branży opiekuńczej i dobrze przygotować do zlecenia. Opieka nad starszymi – choć z reguły jest wskazana u osób posiadających doświadczenie oraz wykształcenie kierunkowe, wymaga od przyszłych pracowników posiadania specjalnych predyspozycji czy umiejętności. Empatia, wrażliwość czy cierpliwość to oczywiście nie jedyne cechy, które powinna posiadać każda opiekunka osób starszych. Co mamy na myśli? Profesjonalna opiekunka seniora powinna również być osobą uczciwą oraz bardzo dobrze zorganizowaną. Mamy jednak świadomość, iż pewne nawyki przychodzą dopiero z czasem i właśnie dlatego postanowiliśmy ułatwić wam całą sprawę. Decydując się na wyjazd w tym charakterze, tak ważne jest umiejętne podejście i do podopiecznego, i do wykonywanych na co dzień obowiązków. Lista zadań sporządzona wcześniej z pewnością pozwoli wam na lepszą organizację czasu, dzięki czemu będziecie mogli wykorzystać swój czas wolny w pełni. Zobaczcie, jak wygląda typowy dzień opiekunki do seniora.

Typowy dzień opiekunki osób starszych – to warto wiedzieć

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to niewątpliwie trudne zajęcie. Niekiedy będzie ono wymagać od was wykonywania czynności powtarzalnych, co działa obciążająco na psychikę pracowników branży opiekuńczej. Brak dbałości o własne samopoczucie nie prowadzi do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie! Dlatego też tak ważna jest organizacja czasu. Typowy dzień opiekunki osób starszych z reguły rozpoczyna się od przygotowania śniadania dla podopiecznego oraz podania leków. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego następnym krokiem mogą być wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne bądź poranna toaleta, która w przypadku seniorów leżących powinna mieć miejsce dwa czy trzy razy dziennie. Poranne godziny warto także wykorzystać na prace porządkowe oraz aktywizację podopiecznego. Jeżeli pogoda za oknem dopisuje, wówczas nie pozostanie nic innego, jak udać się na dłuższy spacer po okolicy, by zaczerpnąć świeżego powietrza. W przypadku osoby starszej, która uczęszcza na zajęcia dodatkowe do pobliskiego klubu seniora, należy ją oczywiście tam zaprowadzić.

Pora obiadowa to najczęściej pora podawania kolejnej dawki leków. Warto ten czas wykorzystać również na wspólny odpoczynek z łamigłówką bądź ulubionym filmem podopiecznego. W zależności od preferencji seniora na waszej liście z pewnością zapisane zostaną inne aktywności. To jednak pamiętajcie, że nawet najlepiej przygotowana lista zadań może ulec zmianie. Osoby starsze wymagające całodobowej opieki często zmagają się z chorobami przewlekłymi, które mogą uniemożliwić im wykonanie konkretnej czynności w danym dniu. Co w tej sytuacji zrobić? Należy oczywiście zmienić dzienny harmonogram i dostosować do go samopoczucia seniora. Oczywiście nie zapomnijcie uwzględnić w nim regularnych wizyt u lekarza czy cotygodniowych zakupów. One również powinny się w nim znaleźć!

Opieka nad starszymi – harmonogram dnia

Harmonogram dnia opiekunki osób starszych powinien być planowany z wyprzedzeniem tak, aby znalazły się w nim nawet te na pozór mniej istotne czynności. Tym sposobem unikniecie popełnienia błędu, a ryzyko zapomnienia o ważnej wizycie przestanie was dotyczyć. Zanim jednak podejmiecie się stworzenia codziennej listy zadań i obowiązków, warto porozmawiać z podopiecznym oraz jego rodziną na temat preferencji. Osoby starsze mają zwykle wyrobione nawyki, a nagła zmiana ich niekoniecznie musi spotkać się z aprobatą. Jeżeli wasz podopieczny każdego dnia po obiedzie wykonywał ćwiczenia rozciągające, nie warto tego zmieniać. Tak drobne szczegóły mają spore znaczenie dla jego samopoczucia, a także waszego komfortu. Harmonogram dnia opiekunki dla seniora powinien zostać zaakceptowany przez dwie strony, co więcej – uwzględniać wasz czas wolny. Bez tego ani rusz!

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!