Arteterapia, czyli leczenie sztuką

Zdrowie podopiecznych

Czy wiedzieliście, że sposób w jaki z pewnością wielu z Was spędza czas z seniorami na malowaniu, rysowaniu czy zabawą z włóczką jest powszechnie znany jako Arteterapia?

Co to właściwie jest?

Arteterapia, czyli leczenie sztuką, polega na wykorzystaniu technik artystycznych takich jak malarstwo, rzeźba, muzyka oraz taniec czyli ściślej mówiąc to terapia z wykorzystaniem różnych sztuk artystycznych.
Arteterapia jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z depresją, stanami lękowymi, po traumie, w trakcie leczenia nowotworów oraz przy niepełnosprawności intelektualnej.

Rodzaje Arteterpii

Jedną z najbardziej znanych technik jest plastykoterapia, której podstawowym narzędziem pracy są sztuki plastyczne m.in. malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne czy fotografia.
Ten rodzaj arteterapii usprawnia manualnie, rozwija kreatywność, obniża stres oraz pobudza i rozwija wyobraźnię oraz pozytywnie wpływa na koncentrację.
Kolejnym rodzajem Arteterapii jest muzykoterapia oraz choreoterapia. Oba te rodzaje pozytywnie wpływają na nasze emocje i są wskazane dla osób z zaburzeniami nerwowymi. Choreoterapia rozwija wyobraźnię, uczy synchronizować ruchy, jest pomocna dla osób nieśmiałych, znerwicowanych, natomiast muzykoterapia pomaga w dużym stopniu zniwelować bądź całkowicie pozbyć się lęków.

Jak wykorzystać plastykoterapię w pracy z seniorem?

Ten rodzaj terapii sprawdzi się niemal u każdego seniora, jest to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu z naszymi podopiecznymi, zwłaszcza, że dzięki sztuce osoby starsze uczą się lepiej rozumieć swoje uczucia, komunikować potrzeby oraz łatwiej radzą sobie ze stresem i dodatkowo znacznie się wyciszają co wpływa na wyraźne zmniejszenie się ich poziom stresu.

Przykłady na wspólne spędzanie czasu z udziałem plastykoterapii:
-kolorowanie antystresowych kolorowanek dla dorosłych
-wycinanie artykułów, zdjęć oraz liter z gazet, które mogą posłużyć do stworzenia kolarzy
-rysowanie obrazów na konkretny temat
-składanie origami – japońska sztuka składania papieru
-rzeźbienie z modeliny
-haftowanie

Każdy rodzaj Arteterapii możemy z łatwością zastosować w życiu codziennym, to wręcz terapia doskonała, która pozytywnie wpłynie na rozwój osobisty oraz zmniejszy poziom stresu poprzez wyciszenie.

Inne w tej kategorii:

Gdzie jesteśmy

 • LAXO Care - Poznań

  ul. Droga Dębińska 3A

  61-555 Poznań

  tel. +48 61 666 2993

 • LAXO Care - Nowa Sól

  ul. Traugutta 12b/12

  67-100 Nowa Sól

  tel. +48 61 666 4757

 • LAXO Care - Ostrów Wielkopolski

  ul. Wrocławska 13-15

  63-400 Ostrów Wielkopolski

  tel. +48 62 584 2255

Szukasz pracy?

Wypełnij formularz, oddzwonimy!